Baykal: Bu saygısız siyaset

CHP lideri Deniz Baykal, ek protokolün deklarasyonla birlikte TBMM'ye sunulmasının daha şimdiden kriz konusu haline geldiğine dikkat çekerek, AKP hükümetinin 'Meclis'in iradesini yok sayarak' Olli Rehn'e güvence verdiğini savundu.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, ek protokolün deklarasyonla birlikte TBMM'ye sunulmasının daha şimdiden kriz konusu haline geldiğine dikkat çekerek, AKP hükümetinin 'Meclis'in iradesini yok sayarak' Olli Rehn'e güvence verdiğini savundu. Baykal, dün yaptığı açıklamada şunları söyledi:
Rehn'e söz verildi: Ek protokolün Meclis'in onayına sunulması konusu, daha şimdiden bir kriz konusu haline gelmiştir. Başbakan, önceki gün ek protokolün TBMM'nin onayına sunulmasına gerek olmadığını söylemiş, ama Rehn'e 'Meclis'ten geçecek' sözü verilmiştir. Rehn, gazetecilere bilgi verirken bu konuda söz aldığını açıklamıştır. Bu, TBMM'nin iradesine ipotek koymaktır. Bu, çok yanlış, hukuk ve parlamenter demokrasi anlayışına aykırı bir davranıştır.
Tavırlar çelişkili: 3 Ekim'de kabul edilen müzakere çerçeve belgesiyle Ankara Anlaşması'nın çerçevesini genişletme kararının artık fiilen Rum yönetimini resmen tanıma anlayışına, uygulamasına dönüştü. Bu belge ve Olli Rehn'e verilen söz birlikte değerlendirildiğinde çelişkiler ile TBMM'nin iradesini yok sayma anlayışı açıkça görülmektedir.
Limanların Rumlara açılması: Birinci çelişki, ek protokole bağlı olarak açıklanan deklarasyona 'Rum gemileri ile uçaklarının Türk limanlarına, havaalanlarına giremeyeceğinin, buralara alınmayacağının' yazılması, ancak 3 Ekim'de imzalanan çerçeve belgesiyle bunun tersinin kabul edilmesidir. Çerçeve belgesinde bu sorunun 2006'da çözülmesi hükme bağlanmıştır. İkinci çelişki, hükümet, ek protokolü imzalarken deklarasyon yayımlamıştır. Ama, şimdi ek protokolün Meclis'in onayına deklarasyonla mı, yoksa deklarasyonsuz mu getirileceği tartışılmaktadır. Deklarasyonu ek protokolün parçası sayan hükümetin bu tavrı bir başka çelişkidir.
Üçüncü çelişki: Üçüncü çelişki, Başbakan'ın 'Ek protokolün TBMM'ye sunulmasına gerek yok' demesi, hemen arkasından Rehn'e 'TBMM'den geçecek' sözünün verilmesidir. Bütün bunlar, AB sürecinde hükümetin Meclis iradesine saygısız bir siyaset izlediğinin somut göstergeleridir.


    http://www.radikal.com.tr/7596197596190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.