Baykal: Bu yol İmralı'ya çıkar

CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Kürt sorunu vardır" sözleri için, "Bu Başbakan'ı İmralı ile pazarlığa götürecek bir söylemdir" değerlendirmesi yaptı.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Kürt sorunu vardır" sözleri için, "Bu Başbakan'ı İmralı ile pazarlığa götürecek bir söylemdir" değerlendirmesi yaptı.
Baykal dün, 'pazarlığa hazır tavırla terörün durmayacağı' uyarısı yaptığı yazılı açıklamasında şunları söyledi:
Pazarlığın arkası gelecek: Başbakan'ın da içinde yer aldığı süreçle girişim, 'pazarlık havası' taşıyor. Başbakan'ı bir kez daha uyarıyorum; sergilediği pazarlığa hazır tavırla terör durmaz. Teröre başvuranlar, terörle sonuç aldıklarını görenler, daha fazla terörle daha fazla sonuç almaya çalışacak. Başbakan iki ulusa dayanan, iki etnik yapıyı esas alan bir Türkiye varmış gibi mesajlar veriyor. Bu söylem tehlikeli. Başbakan, 'Hele silahları bir bırakın, arkası gelir' diyor. Arkadan af gelecek, sonra siyasi haklar iade edilecek. Terörün arka planındaki siyasi proje, adım adım uygulanacak. Erdoğan'ın ve hükümetin önemsemediği tehlike, işte budur.
Yol yanlış: Hükümet çok yanlış ve tehlikeli bir yolda. Demokratikleşmeyi, bireylerin temel insan hak ve özgürlüklerine yönelik bir genişleme olarak anlamanın ötesine geçti. Onları yumuşatarak, temas kurarak, gönlünü alarak terörün kontrol edilebileceği vehmine kapılmak yanlış.
İmralı yine otorite: Şimdi konu, 1 Ekim'e kadar eylemsizlik durumuna geçmek. Avrupa'da eylemsizlik kararını açıklayan kişi diyor ki, 'Bu, İmralı'nın talimatı ve o liderimiz.' İmralı, Başbakan'ın girişimiyle kendisini yeniden otorite kabul ettirdi, iç ve dış kamuoyuna da tescil ettirdi.
PKK'ya nefes aldırdı: Nereden gelirse gelsin terörü görmezlikten gelme anlayışının yanlışlığı kabul edildi. PKK dahil uluslararası terör konusunda kararlılık içine girildi. Kürt kökenli yurttaşlarımızın 'Artık bitsin bu iş' demeye başladığı süreçte Başbakan'ın attığı adımla terör örgütüne nefes aldırıldı, bir anlamda meşruiyet kazandırıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7553557553550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.