Baykal: Çankaya yokuşu diktir, fıtıkla çıkılmaz

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı hastalığıyla eleştirdi. Baykal, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını savunan, Baykal "Çankaya yokuşu diktir, fıtıkla çıkılmaz" dedi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı hastalığıyla eleştirdi. Baykal, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını savunan, Baykal "Çankaya yokuşu diktir, fıtıkla çıkılmaz" dedi.
İstanbul'da önceki gün katıldığı bir açılışta sohbet sırasında söylediği bu sözler, www.gercekgundem.com sitesinde yer aldı. Baykal'ın değerlendirmeleri şöyle:
Önceki dosyalarından yargılanır: Başbakan tam iki yıldır kafasında Çankaya'ya çıkma planı yapıyor. CHP, ısrarla bunu deşifre ediyor. Biz bu meseleyi gündeme getirdiğimizde, birçok kesim bununla ilgilenmek istemedi. Ama yaklaşan tehlikeye dikkat çekmek, toplumu uyarmak zorundaydık. Muhalefetin görevi budur. CHP bunu yaptı. Erdoğan'ın Çankaya'ya çıkmaması için en net tavrı alıyoruz. Askerle, yargıyla, kurumlarla, toplumla kavgalı olan birinin Çankaya'ya çıkması mümkün değildir, CHP bunu başaracaktır. Çıktığı takdirde önceki dosyalarından yargılanacaktır. Artık bunu da anlamaya başlamıştır.
Başbakan oraya çıkamayacak: Bakın bugün dört adayın isminden söz etmeye başladılar. Düne kadar tek bir isim bile ortaya koymuyorlardı. Başbakan, Çankaya'ya çıkacağından çok emindi. Ama şimdi, anketlerle, kamuoyu araştırmalarıyla, hem parti tabanını, hem kamuoyunu Çankaya'ya çıkmayacağına alıştırmaya çalışıyor. Biz iki ay önce 'Erdoğan'ın Çankaya adaylığı çürümüştür' tespitini yaptık. AKP'nin bugün başka isimler arayışı içinde olması, bizim tespitimizi doğruluyor. Başbakan oraya çıkamayacak. Bunu artık kendisi de görmeye başladı. Bu yüzden şimdi partiyi kırmadan dökmeden, toplumun da itiraz etmeyeceği birini kabul ettirmeye çalışıyorlar.
Küçük hesap yapmayız: Güya, biz Erdoğan'ın Çankaya'ya çıkmasını istiyor ve güçlü bir rakip olmayacağı için de seçimlerde yüksek oy almayı düşünüyormuşuz. Biz seçimde iktidara yürüdüğümüzü zaten görüyoruz. Türkiye'yi üç-beş oy fazla alacağız hesabıyla karanlığa mı teslim edeceğiz? Küçük hesaplarla hareket etmeyiz."