Baykal da savcıları göreve çağırdı

CHP lideri Deniz Baykal, AKP'li Akif Gülle, Hamza Albayrak ve Mustafa Yıldız'ın yaptığı iddia edilen konuşmalar konusunda savcıların harekete geçmemesini eleştirdi.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, AKP'li Akif Gülle, Hamza Albayrak ve Mustafa Yıldız'ın yaptığı iddia edilen konuşmalar konusunda savcıların harekete geçmemesini eleştirdi.
Türkiye Müteahhitler Birliği'nin "Gündem 2007" başlıklı yemekli toplantısına konuk olan Baykal, "Bakın Tempo dergisinin son sayısında iktidarın iki milletvekili ve bir il başkanının ihale, partiye yardım gibi konularda ibretlik konuşma tutanakları yayımladı. Çıt bile çıkmadı. Başbakan başka konularda savcıları göreve davet ediyor ama, bu konuda harekete geçen savcı çıkmadı. Açıkça 'şu işadamını aradım şu kadar parayı partiye gönder dedim' deniliyor ama hiçbir şey olmuyor" dedi.
Tempo dergisinin son sayısında AKP Genel Başkan Danışmanı Akif Gülle ve AKP Amasya Milletvekili Hamza Albayrak'ın, AKP Amasya İl Başkanı Mustafa Yıldız'ı yolsuzluklarla ilgili sorgulanmasının kayıtlarına yer verilmişti.
Tempo'nun haberine göre 13 Şubat 2007 tarihinde kapatılan Refah Partisi'nin kurmaylarından Hasan Hüseyin Ceylan'ın Çukurambar'daki bürosunda Gülle, Albayrak, Amasya İl Başkanı Mustafa Yıldız bir araya geldi. Gülle ve Albayrak, Amasya'da yapıldığı öne sürülen yolsuzluklarla ilgili Yıldız'ı sorguladı. Gülle, Yıldız'a şu soruları sordu: "Bir; Şoförün Ümit üzerinden kendine veya partiye para aldın mı ? İki Amasya'da işe yerleştirdiğin kişilerden veya yönetici atadığın insanlardan para aldın mı? Üç; Partimize destek bakımından Amasya'da ihale alan firmalardan para aldın mı?"
'Para ver' istekleri
Yıldız, şoförünün aldığı parayı şöyle açıkladı: "2 -2.5 yıl evvel Ömer Kayalar (AKP Amasya Mali Sekreteri) 'Masraf var, paraya ihtiyacım var' diyordu. Ben de Çağlar Bozoğlu'nu aradım. (Tempo'nun notu: Bozoğlu İnşaat'ın sahibi. Son yerel seçimlerde Ankara /Çankaya'da AKP belediye başkan adayı. Ama seçimi kaybetti.)
Albayrak, "Amasya çevre yolunu yapan mı?" diye sordu. Yıldız şöyle yanıt verdi: "Evet. 'Bak kardeşim, sen aday oldun, olmadı, şu oldu bu oldu ama ben çok sıkıntıdayım. Para yardımında bulun' dedim. ''Tamam' dedi. Şoförün hesabına 3 milyar yolladı. Ümit, parayı çekip Ömer Kayalar'a teslim etti."
Yıldız, makbuz kesilip kesilmediği yönündeki soruya 'emin olmadığı' yanıtını verdi. Yıldız başka bir 'yardım' isteğini şöyle anlattı: "(Müteahhit) H. Y.'den 10 milyar aldım. Vakıflarla ilgili 450 milyarlık ihale almıştı. 'Bak oğlum bu kadar iş yapıyorsun, bizim durumumuz da belli, biraz bize para ver' dedim. H. Y de 'üç vereyim beş vereyim' diyor. Ertesi gün parayı Merkez İlçe Başkanı Akın aldı. Parayı 10 - 15 gün çalıştırdı, kendisinin ihtiyacı varmış. Sonra partinin harcamalarını ödedi."
'Düzenli yardım edin'
Bu konuşmanın ardından Gülle genel işleyişi şöyle ifade etti: "... Kul hakkı kimseye geçmesin. Ben H. Y. ve diğer müteahhitleri arayarak 'Bakın kardeşim partinin giderleri var. Burada iş alıyorsunuz, her ay partiye düzenli yardım öedin' diye talimat verdim. Çağlar Bozoğlu, beni aradı. senin para istediğini söyledi. 'Göndereyim mi ağabey' dedi..."