Baykal da uyarmış ama Öymen'den geri adım yok

Baykal da uyarmış ama Öymen'den geri adım yok
Baykal da uyarmış ama Öymen'den geri adım yok

CHPGenel Başkan Yardımcısı Öymen dün de çeşitli illerde protesto edildi.

ANKARA - Tunceli kökenli CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, CHP’li Onur Öymen’nin  Dersim ile ilgili sözleri için “Genel Başkanımız da ‘hoş olmadığı’ şeklinde gereken uyarıyı yaptı” dedi. Ancak Öylen dün sözlerini savundu.
Ateş, Öymen’in Dersim ile ilgili sözlerini şu şekilde değerlendirdi: “Sayın Öymen, ‘kastının bu olmadığını, sözlerinin çarpıtıldığını’ kayıtlara geçirdi. Sözlerinden ötürü incinen vatandaşlarımızdan da özür diledi. Kaldı ki bu konu CHP MYK’da da görüşüldü. Burada genel başkanımız bu örneğin doğru olmadığını söyledi. MYK toplantısında bu örneğin şık olmadığını söyledim. ”
Öymen ise dün İzmit’te sözlerini savundu: “Hükümetin izlediği terörle işbirliği halinde açılım politikası Atatürk’ün izlediği politikalarla zıttır. Atatürk, ayaklanmalara karşı iktidar gibi açılım politikası mı izlemiştir. Atatürk, gerek yabancı ülkelerle askeri mücadele gerektiğinde, gerek yurtiçinde silahlı ayaklanmalar olduğunda, hiçbir zaman cesaretsiz ve aşağıdan alan müzakere yönetimiyle sorunu çözmeye değil, kararlılıkla mücadele etme yönetimini benimsemiştir. Askerlerine ‘Size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum’ demiştir. O bu askerlerin analarının ağlayacağını bilmiyor muydu? Alevileri incitecek bir sözümüzü duyan oldu mu? CHP ile Alevilerin arasını açmak istiyorlar.” (Radikal, aa)