Baykal: Darbe yanlısı olmadık

Baykal: Darbe yanlısı olmadık
Baykal: Darbe yanlısı olmadık

CHPlideri Baykal, Pasof halkına seslenirken, belediye önündeki Atatürk heykeliyle sırt sırta verdi. FOTOĞRAF: DHA

ARDAHAN - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal,  hiçbir zaman darbe taraftarı olmadıklarını söyledi.
Deniz Baykal, önceki günkü Kars ziyaretinden sonra Ardahan’ın Damal ilçesinde Karadağ sırtlarına yansıyan Atatürk silüetini izledi. ‘Harika’ diye yorumladığı silüetin ardından Posof ilçesine geçen Deniz Baykal, Belediye Başkanı CHP’li Şükrü Bozyiğit’i makamında ziyaret etti. Bir gazetecinin, “Darbecilerin yargılanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Deniz Baykal, “Hiçbir zaman darbe taraftarı olmadık. Bunlar boş laflar. Yolsuzluk da olmaması gerekir, hırsızlık da. Almanya‘dan para toplayıp Türkiye’de televizyon kanalı kurmamak da gerekir” dedi.

‘Bakalım Gül imzalayacak mı?’
Baykal, bir gazetecinin, “Askerin sivil mahkemede yargılanması konusunda nasıl bir karar çıkacağına inanıyorsunuz?” sorusuna, “Cumhurbaşkanımız bakalım imzalayacak mı? Siz imzalayacağından emin misiniz? Hafta başında göreceğiz. O zaman görüşürüz. Bak ne diyor. Pazartesi Kırkpınar’dan dönünce karar alacakmış. Karar alsın sonra görüşürüz” yanıtını verdi.
CHP lideri, daha sonra belediye önünde yaklaşık 500 kişiye hitap etti. Yerel seçimlerde CHP’ye oy verdikleri için Posof halkına teşekkür eden Baykal, kalabalığa seslenirken  belediye önündeki Atatürk Büstü ile sırt sırta verdi. Baykal, akşam Kars Havaalanı’na giderken 2 bin 540 rakımlı Ilgar Dağı’nın karla kaplı olduğunu görünce hemen otobüsü durdurdu. CHP lideri, yanındakilerle temmuz ortasında ‘kar hatırası’ çektirdirdi. Baykal dün de Kırkpınar Güreşleri’ni izledi.  (dha)