Baykal: Darbenin yerini başka tehditler aldı

İkinci Ergenekon iddianamesindeki darbe iddialarını değerlendiren Baykal, 'Darbe kanalıyla demokrasi tehditi gündemden düşmüştür. Ama bugün darbe dışı tehdit var' dedi

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ikinci Ergenekon iddianamesinde emekli paşalara yönelik ‘darbe girişimi’ iddiasını değerlendirirken “Darbe kanalıyla demokrasi tehdidi gündemden düşmüştür. Ama bugün darbe dışı tehdit var” dedi. Baykal, CHP Genel Merkezi’nde dün düzenlediği basın toplantısında  şu mesajları verdi:
ÖZEL İSTİHBARAT DEĞİL: Benim sandıktan başka çare olmadığı yönündeki söylemim, özel bir istihbarata dayalı değildir. Sandık ve seçim tek başına demokrasiyi güvence altına almaya yetmiyor. Hitler de seçimle gelmişti. Başka gereklere ve onların yaşama geçirilmesine ihtiyaç vardır. Örneğin, idarenin, iktidarın seçim karşısında tarafsızlığı sağlanmalıdır. Bugün artık darbe kanalıyla demokrasi tehdidi gündemden düşmüştür. İsabetli olmuştur.
MÜDAHALE ETMESİN: Ama demokrasiye karşı ciddi başka tehditler var. ‘bize oy vermezseniz hizmet gelmez’ söyleminin ve tehdidinin ortaya çıkmış olması üzücüdür. Demokratik güven ciddi şekilde kaybolmuştur. Demokrasiyi askeri tehditten sakınmak güzel ama sen de tehdit etme. İktidar, yönetim, para, tazyik kullanılması da bir zafiyettir. Bu seçimin demokratik olduğunu söylemek oldukça zordur. Askeri darbelere karşı demokrasiyi savunma konusunda çok etkili bir noktaya gelindi ama bugün başka tehditler de var. Örneğin AB Komisyonu Başkanı daha dün Cumhurbaşkanına basın özgürlüğü dersi veriyor.
ERGENEKON DAVASI: Bu iddianamenin de, öncekinin de birçok problemi var. ‘Bunlar önemli değil’ deme lüksüne de sahip değiliz. Bu eksiklikler madde madde de tespit edilmişti. Geçmişte yapılan hatalarla hesaplaşmanın, bundan sonra hata yapılmasının önüne geçilmeye çalışılmasının çok yerinde olduğunu düşünüyorum. Ama devlet gücünden yola çıkarak hukuk dışı, çıkar amaçlı mafyalaşma ortaya çıktı. Buna karşı yapılması gereken hukukun bayrağını yükseltmektir.
HEPSİ İÇ İÇE: Terörle mücadelede ciddi ihlaller yapılmıştır. Son olarak da Türkiye’de bir askeri darbe tablosu hep var olagelmiştir. Ama bu üç önemli konu birbirinden ayrı ayrı ele alınıp değerlendirilmesi gereken konulardır. Eğer üçünü birbirine karıştırıp üzerine de kendi intikam alma, hesap sorma anlayışını eklerseniz, işte bugünkü yargılama çıkar. Birbirinden ilgisiz iddialar iç içe geçer, Uğur Dündar’ın yaşadığı durum gibi. (Radikal)