Baykal, Erdoğan'ı 'ihanet'le suçlamadı!

CHP lideri Deniz Baykal, "Amacımız silahların bırakılmasını sağlamaktır" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan'ı "Silahı bırakma PKK'nın söylemidir.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, "Amacımız silahların bırakılmasını sağlamaktır" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan'ı "Silahı bırakma PKK'nın söylemidir. Terörle bu zamanda müzakere etmek ya aymazlık ya teslimiyettir. Üçüncüsünü (ihanet) söylemek istemiyorum" diyerek eleştirdi.
Baykal, CHP'nin grup toplantısında şu mesajları verdi:
PKK kampları dağıtılmalı: Şimdi tezkere çıktı. Artık bu durumun meyvesini almamız lazım. Nedir bu meyve. Türkiye'nin gönlünü almaya yönelik birkaç söz mü? Irak sınırlarındaki PKK kampları dağıtılmalıdır. PKK,nın Irak'tan Türkiye'ye saldırı yapma zeminini kaybetmesi sağlanmalıdır. Türkiye'nin oyalanmasına, savsaklanmasına, terörle mücadelesinin zafiyete uğratılmasına izin verilmemelidir.
Silahın bırakılması PKK söylemi: Erdoğan 'Kış gelmeden müdahale yapacağız' ve daha sonra Prag'a giderken 'Bizim için önemli olan silahların bırakılmasıdır' dedi. Silahların bırakılması söylemi, PKK söylemidir. Silahların bırakılması söylemi, terörü halletmeye yönelik değil, terörün pazarlıkla sonuç almasını sağlamaya yönelik stratejinin parçası olarak ortaya atılmaktadır. Silahların bırakılmasını kabul etmek demek, karşınızdakinin silah bulundurma hakkına teslim olmak demektir. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez.
Terörle müzakere ihanet: Türkiye'nin haklılığının kabul edilmesinden sonra şimdi müzakere zeminine çekilme hazırlığı içine giriliyor. Müzakere ancak tarafların karşılıklı taleplerinin kabul edilebilir noktaya gelebildiğinde söz konusu olur. Terörle bu zamanda müzakere etmek ya aymazlıktır ya teslimiyettir. Üçüncü bir yol daha var, onu söylemek istemiyorum (Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin oturduğu yerden 'İhanettir ihanet' diye bağırması üzerine Baykal İnce'ye dönerek 'Evet odur' karşılığını verdi).
DTP'ye Batasuna örneği: Teröre teslim olmak, terörü olağanlaştırmak, meşrulaştırmak hiçbir şekilde kabul edilemez. İspanya'daki Batasuna partisi terör yaptı diye kapatılmadı. İki kişinin ölümüne yol açan bombalı saldırıyı kınamadığı için kapatıldı."