Baykal: Hakkârili kaderine terk edildi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, depremin vurduğu Hakkâri'den hükümete, "Öncelikle kendi memleketimizdeki felaketlere karşı bir çözüm oluşturma sorumluluğumuz vardır" mesajı gönderdi.

HAKKÂRİ - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, depremin vurduğu Hakkâri'den hükümete, "Öncelikle kendi memleketimizdeki felaketlere karşı bir çözüm oluşturma sorumluluğumuz vardır" mesajı gönderdi.
CHP'nin olağanüstü kurultayında rakibi Mustafa Sarıgül'ün "Güneydoğu'ya gitmiyorsun" diye eleştirdiği Baykal, dün Hakkâri'deydi. Van'a kadar uçakla gelen Baykal, havaalanında iki kişinin ölümü, 26 kişinin yaralanmasına neden olan depremin vurduğu Hakkâri'ye gereken ilginin gösterilmediğini anlattı. Baykal, "Vatandaşın kaderine terk edildiği görüntüsü var. Biz de son günlerde iç meselelerimizle meşgul olduk. Ülkenin bu konuya daha fazla ilgi göstermesi için çaba sarf edeceğiz" diye konuştu.
Yıkılan evleri inceledi
Daha sonra Hakkâri'ye gelen Baykal, merkeze 20 kilometre uzaklıktaki Kırıkdağ Köyü'nde yıkılan evleri inceledi. Baykal merkezdeki Karayolları şube şefliği bahçesinde kurulan çadırları da ziyaret etti ve Belediye Başkan vekili Bişar Mavigöz'den bilgi aldı.
Baykal, incelemeleriyle ilgili şunları söyledi: "Köyler, ilçe ve il merkezinde İki bin civarında konut hasar gördü. Bunlardan 800'ü oturulamaz halde. 500'ü ise merkezde. Son zamanlarda dünyanın değişik yerlerinde felaketler yaşanıyor. Bu konudaki gayretleri saygıyla karşılıyorum. Ama öncelikle kendi memleketimizdeki felaketlere karşı çözüm oluşturma sorumluluğumuz vardır. Ateş düştüğü yeri yakar."
Şehir Stadyumu'ndaki çadırkenti de gezen Baykal, 'Baykal burada, Başbakan nerede' solganıyla karşılandı.
Vali: 41 ev yıkıldı
Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz, ise yaptıkları incelemeler neticesinde 41 evin yıkıldığını, 660 evin ise az hasarlı durumda olduğunu açıkladı. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'ndan gelen ekiplerin kentte inceleme yaptıklarını belirten Erdoğan Gürbüz, "Hasar tespit çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor" diye konuştu.
(dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7366637366630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.