Baykal ile Sezer birleşme için buluştu

Sağda Anavatan ve DYP'nin birleşmesinden sonra gözler soldaki birleşme arayışlarına çevrildi. Soldaki bütünleşmenin iki önemli aktörü CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile DSP lideri Zeki Sezer dün buluştu.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Sağda Anavatan ve DYP'nin birleşmesinden sonra gözler soldaki birleşme arayışlarına çevrildi. Soldaki bütünleşmenin iki önemli aktörü CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile DSP lideri Zeki Sezer dün buluştu.
Baykal'ın geçtiğimiz çarşamba DSP'ye yaptığı "bütünleşme" çağrısı solda birlik tartışmalarını yeni bir aşamaya taşıdı. DSP ertesi gün bu çağrıya "DSP'nin kapatılması dışında, CHP çatısı altında seçime girmek dahil her türlü formülü görüşmeye hazırız" yanıtını verdi. Baykal'ın buna yanıtı "Bütünleşmenin olabileceği umudunu maalesef almadım" şeklinde oldu.
Herkesin görüşmelerin tıkandığı noktada DSP lideri Sezer'in Özel Kalem Müdürü Nilüfer Gökçe, Baykal'ın Özel Kalem Müdürü Nesrin Baytok'u arayarak randevu talebini resmen iletti. Baykal da bu isteğe olumlu yanıt verdi.
İki lider Manisa mitingine katılan Sezer'in Ankara'ya dönmesinden sonra görüşecek. Tablonun ortada olduğuna dikkat çeken Baykal, "Sayın Sezer'de konuştu biz de konuştuk. Her şey ortada" demekle yetindi. Baykal DSP'lilerin parti kapatma için zamanı yetersiz olduğu ve bazı hukuki sorunlar çıkabileceği yönündeki itirazları konsunda ise, "Hukuki olarak hiçbir sorun çıkmaz. 15 gün içinde hemen kurultayı toplarlar, tak diye bir karar alırlar. Türkiye'nin hali ortada. Kimsenin başka bir şey yapmaya hakkı yok zaten" diye konuştu. Sezer dün İzmir'de yaptığı açıklamada CHP ile işbirliği konusunda umutlu olduğunu ifade ederek, "CHP'nin DSP'yi kapatma önerisi dışındaki tüm formüller konuşulur derken, bir seçim işbirliğinden bahsediyorum. Bunun koşullarının ne olacağıyla ilgili olarak her türlü özveriyi göstereceğiz" diye konuştu.
Baykal, Sezer buluşması öncesinde DSP Genel Sekreteri Ahmet Tan, DSP'nin CHP çatısı altında seçime girerek partiyi geri çektiğini belirterek, "Partiyi geri çekiyoruz, Baykal'ın başbakanlığını kabul ediyoruz. Bundan daha büyük fedekarlık olur mu?" dedi.
'Kapatmaya gerek yok'
DSP ve DİSK'in destekleği 10 Aralık Hareketi ile ittifak görüşmeleri yapan ve böyle bir ittifaka CHP'nin de katılmasını savunan SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın da sağdaki birleşmeyi gerçekleştiren partileri kutlayarak şöyle konuştu: "Darısı başımıza diyorum. Ama solda birleşmenin olabilirliğiyle ilgili şu aşamada bir şey söylemek mümkün değil. Birleşmek için parti kapatmaya gerek yok. 'Yapılabilirlik' diye bir kavram vardır. Burada bir amacın gerçekleştirilmesi için nelerin yapılması gerektiği ortaya konur ve yararı zararından fazlaysa yapılır. Bir çatı altında sol partilerin güçbirliği yapabilmeleri için DSP ve SHP'nin kapatılması gerekmiyor. 'Çatı belli, CHP'yi çatı olarak kabul ettikten sonra partilerinizi kapatın gelin' demek pek anlamlı değil. Aramızda iletişimsizlikten kaynaklanan bir sorun yok. Bilinç sorunu var, algılama sorunu var. İktidar olmayı istemek lazım, ittifaktan kaçmak iktidardan kaçmak anlamına gelir."
ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ise, solun bütün renklerinin bir araya gelmesini istediklerini belirterek, "AKP'ye solda güçlü bir seçenek oluşturmanın yolu hızla Anayasa değişiklikleri yapılırken Seçim Yasası'nda ittifaklara olanak verecek ve barajı düşürecek bir değişiklik yapmaktan geçiyor. Solun bütün renklerinin sosyal adaletten ve demokratikleşmeden yana ortak bir idare oluşturması ve yan yana gelmesi son derece anlamlı olur diye düşünüyorum" diye konuştu.
Şenatalar: Samimiyet gerek
10 Aralık Hareketi kurucularından Burhan Şenatalar, bir partinin kapatılıp diğerine 'ilhak' etmesinin zor olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Güçbirliği için tarafların buna samimi olarak inanması gerekir. Güçbirliğini CHP istemediğine göre o da zor görünüyor. İyi bir programla desteklenirse, CHP ve DSP dışındakiler bir araya gelirse, topluma güç ve inanç verecek program ortaya konursa, solun oy oranlarını yukarı çıkarmaması mümkün değil. Siyasette iki ile ikinin toplamı dört etmez. 10 Aralık Hareketi olarak CHP ve DSP ile görüşmeler yapıyoruz. İsteğimiz solda birlik."