Baykal: Meclis'in toplanması lazım

CHP lideri Deniz Baykal, TBMM'nin terör konusunda olağanüstü toplanması gerektiğini söyledi. İki yıl önce çağrı yaptıklarını ama AKP'nin konuyu görüşmeye değer bulmadığını söyleyen Baykal, "Şimdi yine ihtiyaç var.

İSTANBUL/ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, TBMM'nin terör konusunda olağanüstü toplanması gerektiğini söyledi. İki yıl önce çağrı yaptıklarını ama AKP'nin konuyu görüşmeye değer bulmadığını söyleyen Baykal, "Şimdi yine ihtiyaç var. Derhal Meclis'i toplamak lazım. Muhtemelen yapacağız. Ancak toplantı Meclis'in siyasi takvimine sıkıntı yaratmamalı" dedi.
Baykal dün Show TV'de katıldığı programda, Başbakan Erdoğan'ın "Türkiye'de 5 bin, Kuzey Irak'ta 500 terörist var. Burayı temizlemeden Irak'a niye girelim" sözlerine tepki gösterdi, bu sözlerden sonra Kuzey Irak'a girmeyi beklemenin yanıltıcı olacağını söyledi. "Türkiye'deki terörün kaynağı Kuzey Irak. Karargâh orada. Orayı kurutmadan bu iş halledilemez" diyen Baykal, Erdoğan'ı terör konusunu kavrayamamakla suçladı: "Başbakan meseleyi hiç kavrayamamış. AKP geldiğinde sıfır terör vardı. 2002'den sonra arttı. AKP'nin ciddi yanlışları oldu. TBMM terör konusunda olağanüstü toplanmalı. İki yıl önce de bu yönde çağrı yaptık, o zaman AKP yöneticileri konuyu görüşmeye değer bulmadı. Şimdi yine ihtiyaç var. Derhal Meclis'i toplamak lazım. Bu ihtiyacı hissediyoruz. Muhtemelen yapacağız. Ancak olağanüstü toplantı Meclis'in siyasi takviminde sıkıntı yaratmamalı."
Baykal, şehit cenazelerinde, özellikle camilerdeki protestolardan da üzüntü duyduğunu belirtti:
"Cami hepimizin, hiçbir ayrım gözetmeden sadece kendi iç kararımızla buluştuğumuz bir mekân. Camide kimse kimseyi suçlamamalı. Camilerde protestolar, caminin uhrevi havasına ters düşüyor."
Şehit ailesini ziyaret etti
Sabah saatlerinde de Şırnak'ta şehit düşen Piyade Er Hasan Güreşen'in İstanbul'da yaşayan ailesini ziyaret eden Baykal, "Eksikliklerimizi biliyoruz. Hep birlikte barışın yolunu bulacağız. O yolun çıkmaz olduğunu, vurarak, suikastli, mayın döşeyerek hiçbir amaçlarına ulaşamayacaklarını onlara göstereceğiz" dedi.