Baykal: Mezhep sorgulamak ilkellik

CHP lideri Deniz Baykal, öğretmeni tarafından dövülen Alevi öğrencinin ailesine mektup yazdı. Baykal mektupta, "Mezhep sorgulaması ilkel zihniyettir" dedi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, öğretmeni tarafından dövülen Alevi öğrencinin ailesine mektup yazdı. Baykal mektupta, "Mezhep sorgulaması ilkel zihniyettir" dedi.
Baykal, TBMM İnsan Hakları Komisyonu tarafından "Alevi olduğu için öğretmeni tarafından dövüldüğü" raporla belgelenen öğrenci B.K.'nın İstanbul Esenler'de yaşayan babası Ziram K.'ya yazdığı mektubunda, olaydan duyduğu üzüntüyü belirterek şunları söyledi:
Barışa tehdit: Oğlunuza yöneltilen mezhep sorgulaması, baskılar ve zorbalıklar sadece ona ve ailenize karşı sergilenmiş bir olumsuzluktan ibaret değildir. Bu ilkel zihniyet Anayasa'nın özüne, insan haklarına, cumhuriyetimizin temellerine ve ulusal bütünlüğümüze, barış ve kardeşliğimize karşı bir tehdidin, ne kadar sorumsuzca devletin eğitim kurumlarında da yuvalanabilmiş olduğunu göstermektedir.
Onurlu mücadele: Mezhep ayrımcısı ve dışlayıcı bu saldırganlık karşısında ailece verdiğiniz onurlu mücadele hem gurur verici, hem de örnek bir davranıştır. Sizleri kutluyorum. Haklı mücadelenizin toplumca benimsenmiş ve her kesim tarafından desteklenmiş olması da insanımız, toplumumuz ve ülkemiz için büyük kazanımdır.
Kazanımlara ters: Bu saldırgan davranışın eğitim camiası içinde ortaya çıkması ve öğretmen kimliği taşıyan biri tarafından uygulanması ise utanç verici olmanın ötesinde, cumhuriyet ile cumhuriyetin kazanımlarına da taban tabana terstir ve mutlaka hesabının sorulması gerekir.
Baykal mektubunu CHP olarak "TBMM dahil her platformda bu tutum ve davranışları mahkûm edecek ve takip edeceğiz" diye bitirdi.