Baykal, nihayet konuştu: Üzücü

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ermeni konferansının yapılıp yapılmamasıyla ilgili bir düzenlemenin yargı kararıyla yerine getirilmiş olmasının ve toplantının iptal edilmesinin üzüntü verici olduğunu belirterek, konferansın yapılmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

ANKARA/MARDİN - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ermeni konferansının yapılıp yapılmamasıyla ilgili bir düzenlemenin yargı kararıyla yerine getirilmiş olmasının ve toplantının iptal edilmesinin üzüntü verici olduğunu belirterek, konferansın yapılmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.
Baykal, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye'de her konunun konuşulduğunu, herkesin her türlü düşüncesini söylediğini belirterek şöyle dedi: "Bu düşünceler Türkiye'nin yararınadır, zararınadır bunun değerlendirmesini toplum yapacaktır. Hiçbir kimsenin düşüncesini peşinen söyleme hakkını ortadan kaldırmak, hukuk devletine de, demokrasiye de sığmaz. Konferansın yapılıp yapılmamasıyla ilgili bir düzenlemenin yargı kararıyla yerine getirilmiş olması ve toplantının iptal edilmesi üzüntü verici. Tabii her toplantıda her düşüncenin dile getirilmesi, temsil edilmesi istenen, beklenen gerekli bir husustur. Ama bu yapılmadı diye toplantının kapatılması, engellenmesi, yasaklanması kabul edilemez."
Baykal dün partisinin il kongresine katılmak için geldiği Mardin'de de "Türkiye'nin 'üniversitelerde konuşulamaz' görüntüsüne girmesi kabul edilemez" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7582887582880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.