Baykal: Önerilen yol onur kırıcı

Brüksel'de dün sabah saatlerinde AB ile pazarlıklar sürerken gelişmeleri değerlendiren CHP lideri Deniz Baykal, onur kırıcı olarak nitelediği 'ucu açık müzakere'nin asla kabul edilemeyeceğini söyledi.

ANKARA - Brüksel'de dün sabah saatlerinde AB ile pazarlıklar sürerken gelişmeleri değerlendiren CHP lideri Deniz Baykal, onur kırıcı olarak nitelediği 'ucu açık müzakere'nin asla kabul edilemeyeceğini söyledi.
Tam üyelik dışında başka ilişkiler önerildiğine dikkat çeken Baykal, Türkiye'yi ikinci sınıf AB üyesi yapma ihtimali içeren belgeyi, 40 yılı aşkın bir süreden beri AB mücadelesi vermiş onurlu ve gururlu bir milletin kabul etmesinin söz konusu olamayacağını belirtti. Baykal,
'ucu açık' sözünün onur kırıcı, tereddüt yaratıcı, 'Tam üye olamazsınız' ihtarı anlamına geldiğini savundu.
'KKTC'ye darbe olur'
Bu ifadenin bildiri metninde yer almamasını isteyen ve 'Göç yolda düzelir' anlayışına girilmemesi uyarısında bulunan Baykal, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tanınmasının önşart olmasını da 'yadırgatıcı' bulduğunu ifade etti. Baykal, Türkiye'nin, bunu kabul etmesi durumunda KKTC'nin hukuki ve siyasi dayanağının ağır bir darbe yiyeceğini savundu. Serbest dolaşım hakkının sürekli kısıtlanmasının Türkiye'yi tam üye olma şansından yoksun bırakacağına dikkat çeken Baykal, şöyle devam etti:
"Bu haksızlık karşısında bizim önerimiz müzakerelerin dondurulmasıdır. Öyle anlaşılıyor ki AB Türkiye'yi tam üye olarak içine alma kararını ilan etmeye hazır değil. Türkiye'nin tam üyelik dışında bir ilişkiyi kabul edebileceğini ilan etmek, Türkiye'nin tam üye olamayacağını içine sindirmek demektir. Böyle bir şeyle yola çıkmak doğru değil, bu askıya alınabilir, dondurulabilir. AB, hazır olduğu noktada tekrar yeniden yoluna konulabilir."