Baykal Sav'ı destekledi, Erdem yol ayrımında

CHP Çankaya İlçe Başkanı Mustafa Yıldırım'ın delege seçimlerinde çıkan tartışma üzerine görevinden alınması ve disipline sevk edilmesi Genel Sekreter Önder Sav ile Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem'i bir kez daha karşı karşıya getirdi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Çankaya İlçe Başkanı Mustafa Yıldırım'ın delege seçimlerinde çıkan tartışma üzerine görevinden alınması ve disipline sevk edilmesi Genel Sekreter Önder Sav ile Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem'i bir kez daha karşı karşıya getirdi. CHP lideri Deniz Baykal, MYK toplantısında Sav'ın safında yer alınca Erdem toplantıyı terk etti.
Baykal'ın başkanlığında toplanan MYK, Çankaya İlçe Başkanı Yıldırım'ın itirazını değerlendirirken Erdem, Sav'ı suçlayarak "Siz sadece Ankara'nın değil, Türkiye'nin genel sekreterisiniz, ama tüm uygulamalarınız hukuk dışı ve Ankara'ya yönelik" dedi. MYK Üyesi Fuat Çay da Sav'ı, "Sen partideki Kürt ve Alevileri tasfiye etmeye çalışıyorsun" diye suçladı.
Sav ise "Herhangi bir keyfiyet yoktur ve ben keyfiyete de asla izin vermem" diyerek görevden almayı savundu. Tartışmanın büyümesi üzerine araya giren Baykal, "Keske bunlar hiç yaşanmasıydı. İlçe Başkanı yıllardır birlikte çalıştığımız bir arkadaşımızdır, disipline gitmesi gerekmiyor. Ancak itirazın kabulüne de gerek yoktur" diyerek Sav'a destek çıktı. Bunun üzerine Erdem, "Sizlere başarılar diliyorum" dedi ve toplantıyı terk etti. Genel Sayman Mahmut Yıldız ve Fuat Çay da MYK'dan ayrıldı.
Baykal itirazın kabulüne gerek olmadığını ancak disiplin işleminin de kaldırılmasını isteyerek oylamaya geçti. 13 oy ile Yıldırım'ın itirazı reddedildi. Haluk Koç'un genel başkanlığını destekleyen Güldal Okuducu çekimser kaldı.
CHP kulislerinde, "Erdem kurultay sürecinde Sav'ın uygulamalarından çok rahatsızdı. Şimdi Baykal'dan da beklediği desteği bulamayınca partideki konumunu gözden geçirecektir" yorumları yapıldı. Daha önceki anlaşmazlıklarda Baykal'ın gönlünü aldığı Erdem'in bu kez ikna olmayacağı da belirtildi. Erdem ile birlikte hareket eden MYK üyeleri toplanarak durum değerlendirmesi yaptı. Toplantıdan sonra Güldal Okuducu Radikal'e "Tarihi bir toplantı oldu, Çankaya ilçe başkanı tarihe geçti" dedi.