Baykal sert: Yalan ortaya çıktı, Şahin istifa etmeli

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Deniz Feneri’ni himaye edeceksiniz, sanıkları koruyacaksınız diye Türk halkına bu kadar kaba yalan söylenmesine, nasıl göz yumarsınız?” diyerek Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in istifasını istedi.
Baykal, dün partisinin Meclis Grubu’ndaki konuşmasında,  Deniz Feneri davasının Almanya’da görüldüğünü, aylarca dosyanın gelmesini, daha sonra tercümesinin beklendiğini hatırlattı. Baykal, dava konusunda son günlerdeki tartışmalarla ilgili Frankurt Basın Sözcüsünün, “Tek dosya var, Türkçe yollandı” dediğini belirterek şöyle devam etti:
“Tercüme edilmiş metni göndermişler, iyi mi? Türkiye, şimdi aylardır neyi bekliyordu, tercüme edilmesini, kim söylüyordu Adalet Bakanı. Böyle bir manzara olur mu, şaka gibi bir şey. Türkiye’ye yakışıyor mu? Derhal o Adalet  Bakanı’nın oradan ayrılması lazım. 70 milyonu aldatmaya çalışacaksınız, metnin Türkiye’ye geldiği Almanya’dan yapılan açıklamayla ortaya çıkacak. Tasavvur edilecek şey değil. Siz Deniz Feneri’ni himaye edeceksiniz, o sanıkları koruyacaksınız diye Türk halkına bu kadar kaba yalan söylenmesine, nasıl göz yumarsınız. O yalan ortaya çıktıktan sonra, o insanın Adalet Bakanı diye dolaşması, Türk halkına hakaret değil midir? Derhal gereği yapılmalıdır.” (Radikal)