Baykal: TBMM'ye Irak tezkeresi indirilsin

CHP lideri, Irak'a müdahale için hükümete tezkere hazırlanması çağrısı yaptı. Başbakan Erdoğan'ın Irak'la ilgili tepkilerine karşın müdahaleyi mümkün kılacak Meclis kararı olmadığını söyleyen Baykal, "Getirsinler taleplerini destek verelim" dedi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin Meclis'e Irak'a müdahaleyle ilgili tezkere getirmesini istedi. Baykal, cumhurbaşkanlığı konusundaysa Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e de karşı olduklarını söyledi.
CHP Parti Meclisi (PM), dünkü toplantısında ağırlıklı olarak 'Irak' tartışıldı. Hakkâri Milletvekili Esat Canan'ın, "Bölgede İran Şiilerle politika yapıyor. Biz de bölgedeki Kürtlerle iyi olmalıyız. Kuzey Irak'ta Kürt devleti kurulacaksa kurulsun. Kürtlerin abisi, hatta hamisi olmalıyız" diye konuştuğu toplantıda, Baykal'sa "Biz Irak'ın bütünlüğünü savunuyoruz" dedi. Baykal, şunları söyledi:
"(Kerkük konusunda) Boş konuşmasınlar, Meclis'ten yetki alsınlar, getirsinler tezkereyi destek verelim. 650 bin kişinin öldüğü ve parçalanmayla sonuçlanan operasyonun yanlış yapan baş aktörleri ABD ve Türkiye'dir. Kerkük'ün yapısı bu süreçte değiştirildi, Irak'ın bütünlüğü bu süreçte bozuldu. Bu sürece Türkiye de aktif destek, katkı verdi. Bu katkı ile Irak bölünmektedir. Şimdi Başbakan'ın söyleminde tırmanma görüyoruz ama Irak'a müdahaleyi mümkün kılacak bir Meclis kararı yoktur. Eğer söyleminde ciddi ise ilk iş Meclis'ten yeni yetki alması lazımdır. Getirsinler taleplerini biz de destek verelim."
'Gül'e de karşıyız'
Baykal, bir PM üyesinin Gül'ün cumhurbaşkanlığı adaylığına nasıl yaklaşılacağını sorması üzerineyse, "AKP içinde aynı zihniyeti paylaşanlar içinde bir ayrım yapmamız söz konusu değildir" diye konuştu.