Baykal: Terörün biteceğini görmeden müzakereye oturma

Baykal: Terörün biteceğini görmeden müzakereye oturma
Baykal: Terörün biteceğini görmeden müzakereye oturma

Deniz Baykal, dün CHPGenel Merkezi?nde basın toplantısı düzenledi. fotoğraf: GüRSEL ESER / aa

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin ‘Kürt açılımı’ üzerinde çalıştığını açıklayan Başbakan Tayyip Erdoğan’a yüklendi. Önceliğin çatışma ortamının durdurulmasına verilmesini isteyen Baykal, Erdoğan’a “Terörün kesin, net, inandırıcı bir şekilde ortadan kalkacağını görmeden hiçbir biçimde bir temasa, müzakereye, ilişkiye sakın girme” diye seslendi.
Baykal dün CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında şu mesajları verdi: 

Erdoğan ve Gül’e mesaj: Öyle bir havaya giriyorsunuz ki birileri sizin o konularda bir şeyler yapacağınız, bir şeyler söyleyeceğiniz bekleyişi içine giriyor. Sonra o bekleyiş doğrultusunda birileri harekete geçmeye başlayınca ‘söz ola kestire başı noktasına bizi getirmeyin’ diyorsun. Halbuki sen önce ‘söz ola kese savaşı’ noktasına gel onun ötesine de geçme. Yanlış bekleyiş yaratıyorsun, yanlış izlenim veriyorsun. Yanlış istikamette yeni bekleyişler yaratmaktan önce, cumhurbaşkanı, başbakan ve hükümet uzak durmalıdır. 

İmralı’dan bekleme: ‘Falan tarihte İmralı’dan şu açıklama gelecek. Hayır ondan önce biz yapalım. ‘Bu sistemin içine girersen böyle olur. Terör karşısında net tavır takın, teröre bulaşmış olanların ayrılması için gerekli iyi niyeti, gayreti göster. Terörün kesin, net, inandırıcı bir şekilde ortadan kalkacağını görmeden hiçbir biçimde bir temasa, müzakereye, ilişkiye sakın girme 

Mayın yasası: Başbakan, bizim 33 defa Anayasa Mahkemesi’ne gittiğimizi söylüyor.  Biz 70 milyonun hukukunu korumak için gidiyoruz. ‘Mayınla ilgili yasa yanlış’ dedik, söyledik sana. Bir kez, hesabını iyi yap. Anayasa Mahkemesi’ne 33 defa değil 32 defa gittik. Sen 32 defa Anayasa’yı ihlal etme, biz de mahkemeye gitmeyelim. 

Doymak için yapmıyoruz: Başbakan bize ‘yıllarca doymadınız mı, gidin artık’ diyor. Daha gelmedik ki gidelim. Biz doymak için siyaset yapmıyoruz. Yaşımız, başımız ne olursa olsun biz vatan için siyaset yapıyoruz. Başbakan’a afiyet olsun. Anlaşılıyor ki o 2011’de seçildikten sonra 2015’de doyacak. Kendisine iyi hazımlar dilerim.

Yalancı çoban: Başbakan askere sivil yargılama yolunu açan kanunun altında önce CHP’lilerin imzası olduğunu söyledi. Sonra ‘el kaldırdılar’ diye değiştirdi. Başbakan yalancı çoban gibi. (TBMM TV kayıtlarının yer aldığı CD’yi göstererek) TRT 3 işte film burada. Hangi CHP’li orada el kaldırmış, çıksın söylesin. Başbakan, sürekli ‘kurt geliyor, darbe olacak’ diye milleti korkutmaya çalışıyor. Kendisi yalancı çobandır.
Yargıya tasallut var: Hukuka tasallut var, yargıya tasallut var. Savcıya endeksli, hâkime endeksli dava olmaz. Davaya inanıyorsan, hâkim, savcı seçmeyeceksin. Ergenekon davası savcıları hakkında soruşturma açılamıyor. Soruşturmaya izin vermiyorsun. Hakkında soruşturma olmadığı için yerinde dursun diyorsun. Alınsın diye söylemiyorum, olayın nasıl siyasallaştığını anlatmak için söylüyorum. (Radikal)