Baykal: Türkiye'ye sınırötesi operasyon yaptılar

CHP lideri Baykal grup toplantısında yaptığı konuşmada hükümetin teröre karşı tutumunu eleştirerek "Türkiye sınır ötesi operasyonu konuşurken kendisine sınır ötesi operasyon yapılmıştır" dedi

 

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, PKK'nın 12 askerin şihet düştüğü Dağlıca saldırısından sonra oluşan tepkilere karşılık ABD Dışişleri Bakanı Rice'ın 72 saatlik süre istediğini anımsatarak, "O 72 saat doldu, bir tane daha geçti, kaç tane 72 saat geçtiğini varın siz hesaplayın" dedi. Baykal, partisinin grubunda Cumhuriyet'in 84. kuruluş yıldönümü etkinliklerini ve terör konularına ağırlık veren bir konuşma yaptı. Baykal şu mesajları verdi:

CUMHURİYET DOĞRU PROJE: Cumhuriyet'in 84. kuruluş yıldönümü etkinlikleri her zamankinden daha bir coşku vev katılımla gerçekleşti. Bunun nedeni Cumhuriyetin inanç ve etnisite ayrımı yapmayan iki temel ilkesindendir. Bu coşkunun arkasında bu ilkelerin bazı çevrelerce tehdit altında olmasının da etkisi vardır. Din, inanç, mezhep ve etnik kimliği sorgulamak barış, kardeşlik ve iç barışa katkı değil, en büyük zararı verir.

NE YAPTIK SİZE?: Bugün millet inançlara göre ayırım da etnik kökene göre de ayırım da istemiyor. Ne yaptık biz sana, kardeşlerini öldürebilecek kadar bir husumet besliyorsun. Neden kendini bir bölgeye benden daha yakın ihssedebiliyorsun. Cumhuriyet eşit vatandaşlık projesidir. Bugün Irak'ta yaşananların Türkiye'de de yaşanmasını isteyenler ve ne yazık ki, bu oyuna içeriden destek verenler var. Sorun etnik değil, terör yoluyla Türkiye'nin birliğini bütünlüğünü bozma anlayışıdır. Bu birliğin bozulmasından herkes ağır bedel öder. Türkiye'de terörü mazur görerek hiçbir sorun çözülmemez, barış ve kardeşlik geliştirilemez. Türkeye’nin bir coğrafyasını alıp götürerek, bu bölgede barış içinde yaşanılamaz. Bu konudaki dayatmalar Türkiye’nin her tarafını terör coğrafyasına dönüştürür. Burayı bölmek isteyen büyük güçler dahi kimse yararlı çıkamaz.

TERÖR KONUM DEĞİŞTİRİYOR: Son olaylarda terör artık sağa sola mayın döşeme konumundan bir saldırı konumuna geliyor. Son bir ayda 46 kayıp verdik. Bu kayıplar toplu saldırıların sonucunda ortaya çıktı. Yavaşa yavaş cepheleşeye dönük bir arayışın göstergesi. Bir yandan da terörü destekleyenlerin cüretkar ve saldırgan tavırları da açıkça sergilenir oldu. Türkiye sınır ötesi operasyonu konuşurken kendisine sınır ötesi operasyon yapılmıştır. 200 peşmerge veya PKK'lı sınırı geçerek 12 askerimizi şehit etmiş, 8 askerimizi kaçırmıştır. Nereye? Kuzey Irak'a. Böylece terörle Kuzey Irak ilişkisi net görüldü. Kuzey Irak yönetiminin himaye tavrı da daha net ortaya çıkmıştır.

BU KAÇINCI 72 SAAT?: Dağlıca saldırısı yapıldıktan sonra ABD Dışişleri Bakanı Rice Türkiye'den 72 saat müsaade istemişti. Türkiye'de en büyük müttefik olarak bu müsaadeyi vermişti. Neden 72 saat istendi. Çünkü böyle bir olaydan sonra durmak, hazırlık yapmamak, düğmeye basmamak mümkün değildir. O 72 saat geçti, bir tane daha geçti, bir tane daha... Varın kaç 72 saat geçtiğini siz hesaplayın.

SINIRI 5 YIL ÖNCE SÖYLEDİK: Bugün doğrudan ilgili olmayan ülkeler bile Türkiye'nin bu konuda mağdur olduğunu görüyor. Türkiye'nin müdahalesi en meşru ve en haklı olarak görülme noktasındadır. Irak sınırımızın fotoğrafı sınırın ovaya doğru çekilerek askeri bir koridor, kordon oluşturulmasını öngörüyor. Biz bunu 5 sene önce bu kürsüden söyledik. Ama bir yanlışımız var ki, biz erken söylüyoruz! Bu bir tedbirdir, işgal değildir.

BUSH GÖRÜŞMESİ VE ONUR: Başbakanın Bush'la görüşmesinden önce operasyon olmayacağı yorumlarına karşılık Başbakan celalleniyor, 'ne demek?' diye soruyor. Oysa Türkiye'ye hakaretler ediliyor ama Türkiye sesini çıkarmıyor. Eğer Türkiye etkisiz, sessiz ve aciz kalmaya devam ederse bölgede sagınlığı, ciddiyeti ve caydırıcılığı sorgulanır ve bu tavırla gelecekte de huzur bulamaz. Türkiye, siyaseten kuşatılmış, eli kolu bağlı bir yönetimin elinde ülke konumuna düşer. Bush ziyareti öncesi Başbakakının üslup değişikliğne girdiği görülüyor. Sözkonusu olan Tayyip Erdoğan'ın değil, Türkiye Cumhuriyetinin onur ve itibarıdır.

LEYLA ZANA'NIN YANLIŞI: Yanlış olan etnik kimlik, Kürt kimliği değil terördür. Birileri 'hiçbir Kürt terör yaptı diye teslim edilmez' diyor. İçimizden çıkıyor. (Zana'yı kastediyor) İşte önce bu yanlışlıktan kurtulmamız lazım. Soru şudur: Bu yanlışlıklar niçin yapılıyor, Kuzey Irak yönetimi terörü neden himaye ediyor? PKK terörünün gelişmesinden yarar umuyor olmasındandır. Türkiye, Suriye, Irak'ta bazı parçalar bölünecek. Bu parçalardan bir bütünlük kurulacak. Bu kadar parçadan doğacak bir bütünden hayır geleceğini mi sanıyorsun. Ben bu böyle bir anlayış için herfün Anadolu'da 10-15 şehit vermeyi kabul etmiyorum. Bunun bedelini biz ödeyeceğiz.

MGK VE RTÜK KARARLARI: Antalya'da şehit annesi kendisini ziyaret edip ev vaad eden bakana, 'bana evi bırak da okul yapın' diyor. demek istiyor ki o okulda Atatürk ve laikliği öğretin. Tezkerenin milletçe arkasındayız. MGK toplandı, ekonomik ambargo tavsiyesi karar aldı, ne oldu o tavsiyeye? Sorun kararlılıktır halkın tepkisini alma sorunu değildir. Bakın RTÜK televizyonlar için aldığı karar yargıdan döndü, şimdi öğreniyorzu ki, Danıştay'da itiraz hakkını kullanmışlar. Kendi halkından kaçarak teröristi kovalayamazsın. (Radikal)