'Baykal, Van'a kötülük ediyor'

CHP liderinin "Bayram yöneticilerle pazarlık yaptı" sözüne Van Valisi Tan'dan tepki: Baykal, Van'a kötülük yapıyor.

ANKARA/VAN - AKP Hükümeti, Van'daki gözaltı skandalına ilişkin raporunu
'siyasi' bulduğu CHP'yi, yargıya güvenmeye davet etti. CHP'nin, idari yetkililerin karakol baskını düzenleyenler ile pazarlık yaptığı iddiası için "CHP işi sansasyonel hale getiriyor. Van'a kötülük ediyor. Buna hakkı yok" diyen Van Valisi'ne ise CHP'den sert yanıt geldi: "Baskında emniyet biriminin teslim olmasının hesabını veremeyenlerin konuşmaya hakkı yok."
Bakanlar Kurulu ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, bir soru üzerine, uyuşturucu kaçakçılığından gözaltına alınan Hamit Bayram'ın polisten kaçırıldığı baskınla ilgili CHP'nin hükümeti uyuşturucu baronlarına boyun eğmekle suçladığı raporunu şöyle değerlendirdi:
"CHP'nin böyle bir konu üzerinde durması, rapor hazırlaması doğal. Rapor siyasidir. Olaya Van Cumhuriyet Savcılığı el koydu, İçişleri Bakanlığı konuyu inceliyor. Hükümet olarak olayı takip ediyoruz. Ancak konu adliyeye intikal etti. Ben Türk yargısına güveniyorum. Ana muhalefet partimiz de güvensin."
Tan: Baykal Van'a kötülük yapıyor
Van Valisi Tan ise, CHP'nin Van Raporu'nu açıklarken, idari yetkililerin baskını düzenleyenlerle pazarlık yaptığı yönündeki sözlerini 'talihsiz bir açıklama' diye niteledi. Tan, "CHP işi başından beri sansasyonel hale getiriyor. Van'a kötülük ediyor. Buna hakkı yok" diye konuştu. Tan, şunları söyledi: "Bir aydır sayın Baykal, bu konuları işliyor. Van'ın ticari, turizm, kültür hayatına darbe vuruyor. Buna hakkı yok. Baykal, yerel pazarlıktan söz etmiş. Bir talihsiz açıklaması oldu. Oysa bir pazarlık söz konusu değil. Ben hepinizin bildiği gibi ortaya çıktım, 'O adamın teslim olması gerekiyor' dedim. Yargı süreci işlerken 30 milyar kefaletle serbest bırakılması idarenin sorunu değil."
Baykal: Vali suçüstü yakalandı
CHP lideri Deniz Baykal da, vali Tan'ın kendisi için 'Van'ı uyuşturucu merkezi, Vanlıları da eroinman olarak göstererek Van'a darbe vurdu' sözlerine Alanya'da cevap verdi: "CHP raporunun ilin ticari ve ekonomik hayatına zarar verdiğini söylemesi çok tehlikeli. Bu sözün bir resmi yetkili tarafından söylenmesi, içimizde bulunduğumuz durumu da tam ortaya koyuyor. Ben de tam bunu anlatmaya çalışıyorum. Bu sözle vali suçüstü yakalandı. Muhatabım vali değil, İçişleri Bakanı veya Başbakan. Bu vali konuşuyor da, İçişleri Bakanı neden susuyor? Bakanına, başbakanına söylesin, onlar konuşsun."