Baykal: Yargıtay kararı doğru

Yargıtay'ın "Laiklik ilkesi artık benimsendi, korunması için aleyhte düşünceye ceza vermek gereksiz" diye özetlenebilecek yorumuna ana muhalefet partisi lideri Deniz Baykal'dan destek geldi.

ANKARA - Yargıtay'ın "Laiklik ilkesi artık benimsendi, korunması için aleyhte düşünceye ceza vermek gereksiz" diye özetlenebilecek yorumuna ana muhalefet partisi lideri Deniz Baykal'dan destek geldi.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün kararı şöyle değerlendirdi: "Türkiye bir ırk, kafatası, kan, mezhep dini inanç devleti değildir. Türkiye'de yaşayan her vatandaşın dini inancına en yüksek saygı gösterilmektedir. Bu anlayışın ceza tehdidine gerek kalmadan insanlarımızın anlayışının bir doğal uzantısı olarak sahiplenilmesi en güzelidir. Kimse kimseyi zorlamamalıdır, kimse kimseyi baskı altına almamalıdır, doğrusu budur. Yargıtay'ın aldığı karar böyle bir toplum olmamıza doğru bir anlayış ve Türkiye'nin bu aşamayı gerçekleştirdiği konusunda bir umudu yansıtmaktadır. Bunun için ceza tehdidine gerek olmaması hepimizi mutlu eder."
İP Genel Sekreteri Mehmet Bedri Gültekin ise, Yargıtay'ın kararının 'vahim' olduğunu öne sürerek, "Yargıtay'ın görevi Cumhuriyet'i savunmaktır" dedi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu önceki gün Milli gazete yazarı Selahattin Aydar'a TCK'nın 312. maddesinden verilen hapis cezasını "İfade özgürlüğü, kişisel ve toplumsal gelişmenin dayanağıdır" diyerek bozmuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7370417370410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.