Baykal: Yeni yargılama yanlış olur

AİHM kararına karşı tüm muhalefet partileri tepki gösterirken, bir tek ANAP ve DEHAP liderleri yeniden yargılama kararına uyulmasını istedi.

ANKARA - AİHM kararına karşı tüm muhalefet partileri tepki gösterirken, bir tek ANAP ve DEHAP liderleri yeniden yargılama kararına uyulmasını istedi. Karara karşı muhalefet liderlerinin tepkileri şöyle:
CHP lideri Deniz Baykal: Kararda yeniden yargılama tavsiyesi yok. Otomatik olarak, mahkeme bu kararı almadığı halde, yargılamanın yenilenmesi noktasına gidilecek olunursa çok büyük bir yanlışlık yapılmış olur. Türkiye'yi yeniden karıştırır. Türkiye bu konuda nekahat dönemine geçmek, kardeş kavgasını bitirmek, kardeşleri barıştırmak ve tarihi geride bırakmak istiyor.
Yeniden yargılama Türkiye'nin yeniden acı olaylara sürüklenmesine yol açar, yargılama platformu siyasi kamplaşma platformuna dönüşür. Hükümet, yeniden yargılamayı Bakanlar Konseyi'nde etkin girişimle durdurmalı. Hükümete bu konuda desteğe hazırız.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen: AİHM yeniden yargılanma konusunda bir karar almış, böyle bir tavsiyede bulunmuş değil. Bu da AİHM'nin konuyu Delegeler Komitesi'ne bıraktığının göstergesi. Delegeler Komitesi siyasi bir makam. Türkiye, orada bu meseleyi bütün boyutlarıyla açıklamalı, ortaya koymalı ve yeniden yargılamanın niçin mümkün olamayacağını, doğru olamayacağını savunmalı ve kabul ettirmeli.
MHP lideri Devlet Bahçeli: Karar tam anlamıyla hukuk trajedisi. Hak ve adalet kavramlarıyla hukuk ilkeleri siyasi amaçlara alet ve kurban edildi. AİHM, bir tahrik kampanyasının önünü açtı. İnsanlık suçu işleyen bu caninin yeniden yargılanmasını istemek Türkiye'nin onuru ve haysiyetiyle oynamakla eş anlamda. Bu açık bir tahrik ve hakarettir. Terörist başının yeniden yargılanması Türkiye'yi ayağa kaldıracak. Öcalan'ın hiçbir şart altında yeniden yargılanamayacağı açıklanmalı.
DSP lideri Zeki Sezer: Bu karar ulusumuzu rencide eden bir karar. AİHM'nin kararı kesinlikle hukuki değil siyasidir. DSP olarak kararı iç siyaset malzemesi yapmayacağız. Türkiye, AKP yüzünden bir cendereye sokuldu.
BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu: Batı'nın terörizme destek veren yüzünü gördük. Bu siyasi bir karardır.
Mumcu: Yargılayın, kurtulun
ANAP lideri Erkan Mumcu: Anayasa'nın 90. maddesi karşısında yeniden yargılama dışında bir yol yok. Şekli eksikliklerin giderilmesinden kaçınmak inisiyatifi bölücü örgüte, Türkiye dışındaki odaklara kaptırmak, örgütün siyasallaşmasına yol açmak olur. Hükümet sorumluluk ve inisiyatif almaktan kaçınıyor. Konuyu hükümet değil devlet meselesi olarak görmek ve yargının vereceği kararı beklemek ciddiyetsizliktir. Anayasa'nın, uluslararası sözleşmeleri üstün sayan 90. maddesinin gereği yapılmalı, Türkiye daha ağır bedeller ödemek zorunda bırakılmamalı. Hükümet inisiyatifi almalı.
DEHAP lideri Tuncer Bakırhan: AİHM daha önce de çeşitli defalar Türkiye'de görülen 90 civarında dava için yeniden yargılama kararı vermiş ve bu kararlar hala uygulamaya konulmamıştır. Türkiye, demokrasinin meşruiyeti ve hukukun evrensel normları çerçevesinde bu kararı olgunlukla karşılamalı. Yeniden yargılamanın da kalıcı barış yönünde yeni bir süreç başlatabileceğine inanıyoruz. Yeniden yargılamayı, Türkiye'de her türlü ırkçı, milliyetçi, şoven anlayışların tırmandırılması ve halkları karşı karşıya getirme aracı olarak değil, bu ülkede kalıcı barışın ve toplumsal istikrarın sağlanması yönünde bir siyasal iklime dönüştürebiliriz.


    http://www.radikal.com.tr/7458917458910

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.