Baykal'a yine zorlu kurultay

CHP'de Koç sürprizi

Kurultay kararı CHP'de dengeleri sarstı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü saf dışı bırakan Deniz Baykal, kurultayda Haluk Koç'la yarışacak. Koç'u, Şinasi Öktem ve Ali Topuz gibi isimler destekliyor.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP'de kurultay kararı alınmasıyla birlikte parti içi dengeler altüst oldu. CHP lideri Deniz Baykal uzun süre uğraşmak zorunda kaldığı Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü tedbirli olarak ihraç istemiyle disipline sevk ederek kurultay öncesinde saf dışı bırakırken bu kez geçen dönem grup başkanlığıyla 'yıldızı parlayan' Samsun milletvekili Haluk Koç 'muhalefetin ortak adayı' olarak karşısına çıktı. Koç'un arkasında Ali Topuz var. İnce taktiklerin ve delege oyunlarının ustası olduğu için 'Hokus Pokus, Ali Topuz' diye anılan Topuz, CHP'de geçmişte kimi desteklediyse genel başkan oldu.
'Kafamda netleşti'
Muhalefetin ortak adayı olarak ikna edilen Haluk Koç, adaylığı ile ilgili açıklamayı Meclis açıldıktan sonra milletvekili arkadaşları ile düzenleyeceği basın toplantısında kamuoyuna açıklayacağını söyledi. Koç şöyle konuştu: "Seçimlerin ardından parti tabanı ve örgütü genel merkez yönetiminden değişim bekledi. En azından Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) da bir değişim olmalıydı. Ancak sayın Baykal bütün bu değişik taleplerine direndi. Partideki değişim taleplerine yanıt veriyorum. Kafamda netleştirdim ve adayım."
'Demokratik muhalefet'
TBMM Halkla İlişkiler binasında içlerinde bazı AKP'lilerin de bulunduğu milletvekillerince ziyaret edilerek tebrik edilen Koç şunları söyledi: "Sadece milletvekillerimiz değil Türkiye'nin dört bir yanından partililerimiz arıyor. Belediye başkanlarımız, il ve ilçe başkanlarımızdan gelen destek telefonları beni daha da şevklendiriyor. Kurultay bir yarış. Bu yarış boyunca demokratik ve meşru bir çizgi izleyeceğim. Asla kırıcı olmayacağım."
Koç'un Meclis açıldıktan sonra adaylık açıklamasını en az yirmi milletvekili ile yapmayı, daha sonra bu sayıyı daha üst rakamlara taşımayı hedeflediği öğrenildi. Koç'un yanında yer alan isimler arasında yıllardır Baykal ile birlikte hareket eden Ali Topuz dikkat çekti. Koç gibi önceki dönemin grup başkanvekillerinden olan Topuz'un Koç'un genel başkanlık yarışının stratejisti olarak görev aldığı ve kendisini "Koç'un Koç'uyum. Ben teknik direktörüm" diye tanımladığı öğrenildi.
Koç'un ilk durağı Balıkesir
Adaylığını açıkladıktan sonra Anadolu'yu ve tüm örgütleri gezecek olan Koç'un ilk durağı önceki gün görevden alınan il başkanı Münir Balkanlı'ya destek için Balıkesir olacak.
Öktem ve Okuducu destek veriyor
Bir süre önce Baykal ile yollarını ayıran İstanbul milletvekili Şinasi Öktem, Öktem'in kız kardeşi Kadın Kolları Genel Başkanı, MYK üyesi Güldal Okuducu, seçim sonrası toplanan PM'de Baykal'a bayrak açan İzzet Çetin, Ali Kemal Kumkumoğlu ve Gülsün Bilgehan'ın yanı sıra eski milletvekili Mehmet Kesimoğlu'nun isimleri de Haluk Koç'a destek verecekler arasında sayılıyor.Kimi desteklese genel başkan oldu
1972'den beri siyasette olan Ali Topuz, Bülent Ecevit-İsmet İnönü kavgasının başladığı yıllarda İstanbul İl Başkanlığı görevindeydi. Ecevit'in safında yer aldığı için İnönücüler onu görevden almak istediler. Ancak İnönü onu görevden almadı. Topuz CHP'de çevresinde topladığı grupla Ecevit'e karşı da zaman zaman Baykal'la ittifak yaptı. 12 Eylül'ün ardından gücünü yitiren Topuz, 1983'te kurulan SHP'de Erdal İnönü'ye karşı Baykal'ın yanında yer aldı.
Daha sonra bu birliktelik uzun süre CHP'de sürdü. 2002 seçiminde Baykal tarafından İstanbul'dan aday gösterilerek Baykal'ın ekibinde yer aldı. Anti-demokratik tüzük değişikliğinin yapıldığı kurultayda Baykal'a karşı çıktı. Daha sonraki grupbaşkanvekiliği seçimlerinde de Baykal'ın adayına karşı seçilmeyi başardı. Sarıgül'ün CHP liderliğine aday olduğu kurultay öncesinde Koç'u genel başkan adayı olarak çıkartmak istedi.
Ali Topuz siyasette ince taktiklerin ve delege oyunlarının ustası olarak bilinir. Ve bu yüzden de kendisine parti içinde 'Hokuz Pokus Ali Topuz' ismi yakıştırılır. Oysa Topuz bu isim siyaset oyunlarından dolayı değil, askerde düzenlenen bir eğlence sırasında bildiği bir iki sihirbazlık numarasını sergilemesinden dolayı arkadaşları tarafından verilmişti. Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Çoşkun da o eğlenceyi tertip eden ekipte Topuz'un yardımcısıydı.