Baykal'dan iki Mustafa vetosu

Baykal'dan iki Mustafa vetosu
Baykal'dan iki Mustafa vetosu

Sarıgül ün İstanbul, Akaydın ın ise Antalya Büyükşehir e aday gösterileceği belirtiliyor.

CHP, büyükşehir ve illerdeki adaylarını belirledi. Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Mustafa Sarıgül ve Mustafa Akaydın'ı istemediği belirtiliyor.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Washington’da temaslarda bulunurken yerel seçim adaylarını belirleyen komisyon Ankara’da harıl harıl çalışıyordu. Komisyon, daha önce açıklanan 300 aday dışında yaklaşık 300 adayı daha belirledi. Kılıçdaroğlu’nun 18 Aralık günü yapılacak PM toplantısının ardından Ankara, İstanbul dahil 81 ilin tamamının belediye başkan adaylarını açıklaması bekleniyor.

Ergin’in rakibi kim?

Kılıçdaroğlu, Washington’a giderken yerel seçimlerle ilgili açıklamalar da yapmıştı. Bunlardan biri de Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in karşısına çıkması planlanan Hatay Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylarıyla ilgiliydi. Kılıçdaroğlu, eski İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan’ın aday olabileceği sinyali verdi. CHP’nin Hatay’da eski bir MHP ’li siyasetçiyi mi aday yapacağını dün CHP’li yetkililere sordum. Kılıçdaroğlu’nun bu ismi telaffuz ettiğini, ancak son kararın verilmediğini söylediler. Bir CHP yöneticisi, Başbakan’ın izlediği politikalar nedeniyle Hatay’ın karpuz gibi ikiye bölündüğüne dikkat çekerek, “Hatay merkez olsaydı, sıkıntı yoktu. Ancak bütünşehir yasası doğrultusunda ilçelerin de oy kullanacağını hesaba katarak, İskenderun gibi büyük ilçelerden de oy alabilecek adaylara ihtiyacımız olacak. Sadece Mete Aslan değil, başka güçlü adaylarımız da var” yorumunu yaptı.
Bu arada CHP’nin yaptırdığı anketlerde AK Parti’nin mevcut belediye başkanına yönelik destek, resmen açıklanan aday Sadullah Ergin’e verilen destekten yüksek çıkıyor.

Ankara’da sürpriz isimler

CHP, Ankara’da da çalışmanın sonuna gelmiş ve siyasi karar için Kılıçdaroğlu’nu bekliyor. Anketlerde, işadamı Hüseyin Kutsi Tuncay, Ankara Üniversitesi’nin eski rektörü Cemal Taluğ, eski diplomat Mehmet Ali Bayar, Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Ankara Milletvekili Aylin Nazlı Aka ve Cengiz Topel Yıldırım’ın isimleri sorulmuş. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Yalçın Karatepe ise Kılıçdaroğlu’ndan beklediği sinyali almayınca YSK’nın belirlediği sürede istifa etmedi. Popülarite açısından Muarrem İnce önde gitse de CHP’de kampanya sırasında kendisine yönelik karşısında savunmada kalması ve CHP’nin oylarını artıramaması endişesi hâkim. Ankara Çankaya’da karar Kılıçdaroğlu tarafındanverilecek. Kılıçdaroğlu, Yenimahalle’de mevcut Başkan Fethi Yaşar ile devam etmeye karar vermiş.

Baykal’ın rezervleri

İzmir’de ibre mevcut başkan Aziz Kocaoğlu’nu gösteriyor. Ancak İzmir’in ilçelerinde bir revizyon bekleniyor.
İstanbul’da hem genel başkanın aklında, hem aday belirleme komisyonunda Mustafa Sarıgül’ün isminin öne çıktığı malum. Antalya’da ise Prof. Mustafa Akaydın konusunda kafalar karışmış. Antalya merkezde Akaydın açısından sorun yok. Ancak ilçelerde ‘hemşericilik’ ağırlıkta olduğu için başka bir aday adayı Akaydın’ını önüne geçebilir. CHP’li bir yetkili, AK Parti’nin adayının da önemli olduğuna dikkat çekerek, “Menderes Türel’in aday olması halinde işimiz biraz daha kolay olacak, çünkü Türel’e destek AK Parti’ye destekten daha düşük” yorumunu yaptı. Antalya Belediye Başkanı Akaydın’ın önünde başka bir sorun daha var. Aynı sorun İstanbul adayı olması beklenen Sarıgül için de geçerli. O da eski lider Deniz Baykal’ın itirazı. Baykal, ‘İki Mustafa da olmasın’ görüşünde. Baykal’ın rezervi Sarıgül konusunda etkili olmayabilir, ancak Akaydın açısından risk yaratabilir.

18 Aralık’ta açıklanacak

CHP’nin takvimi de belli. Zaten 300 aday belirlenmiş ve açıklanmış. 300’den fazla aday da son karara kalmış. 18 Aralık’ta Parti Meclisi toplantısı yapılacak ve siyasi itirazlar da değerlendirildikten sonra adaylar ilan edilecek. Bunlar arasında Güneydoğu’daki bazı iller dışında, aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Mersin’in de bulunduğu bütün iller var. Güneydoğu’daki iller ve ilçeler güvenlik gibi gerekçelerle YSK takvimine göre mümkün olan en geç tarihte açıklanacak.