Baykal'dan rüşvet iddiası

CHP lideri Deniz Baykal, kesin ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na (YDK) sevk edilen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül hakkındaki kararı etkilemek için bazı kurul üyelerine para teklif edildiğini ileri sürdü.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, kesin ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na (YDK) sevk edilen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül hakkındaki kararı etkilemek için bazı kurul üyelerine para teklif edildiğini ileri sürdü. Baykal, "Bu iş 'Kurtlar Vadisi'ne benzemeye başladı" dedi.
Baykal, geçen çarşamba yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında, 'İstanbul'dan hediye' denilerek bir YDK üyesine çikolota paketi içinde para gönderildiğini, üyenin reddettiğini anlattı. İddiaya göre, YDK üyeleri Cafer Dursun ve Ergun Baba, 30 gün önce kurul üyesi Ergün Aydoğan'ı Balıkesir'de ziyaret etti. Ziyarette saf değiştirme karşılığı Aydoğan'a paket içinde para verildi.
Radikal'e ziyareti doğrulayan Aydoğan, "Her şeyi Genel Başkan biliyor. Ben öyle bir şey söylemedim" dedi. YDK üyesi Baba da, Dursun'la Aydoğan'ı ziyaret ettiklerini kabul ederken, para iddialarını yalanladı: "İddialar gayriciddi, ayıp. Bu işin altında kalırlar. Bu ara böyle şeyler yapacaklar. Bana ne Sarıgül'ün dosyasından? Ben bakacağım, hukuk ne diyorsa onu yapacağım."
Partiden kesin ihracı istenen Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, 3 Ocak 2005'te, Sarıgül'ün Mersin mitingine katılan 15 muhalif milletvekili ise 13 Ocak 2005'te YDK'da savunmalarını yapacak.