Bayrağı asın öyle konuşayım

Bayrağı asın öyle konuşayım
Bayrağı asın öyle konuşayım
BDP'nin Siirt İl Kongresi'nde konuşan Eşbaşkan Gültan Kışanak, düşen Türk bayrağını görünce "Bayrak asılsın öyle konuşayım" dedi.

SİİRT - BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, herkesin en büyük arzusunun bir an önce barışı sağlamak olduğunu belirterek, “Eğer sorun bensem, derhal hemen bütün görevlerim de dahil olmak üzere vazgeçmeye hazırım” dedi. BDP’nin dün yapılan Siirt İl Kongresi’ne katılan Kışanak’ın konuşması sırasında bantla asılı olduğu yerden bir kenarı kopan ve düşerken partililer tarafından tutulan Türk bayrağı tekrar yerine asılıncaya kadar konuşmasına ara vermesi dikkat çekti. “Bayrağı assınlar konuşmama devam edeyim” deyip Türk bayrağı asıldıktan sonra sözlerine devam eden Kışanak, barış süreci için en büyük teminatın Öcalan olduğunu söyledi.
Kürt halkının İmralı sürecinin arkasında olduğunu ifade eden Kışanak, görüşmelerin çok daha düzenli ve organize bir müzakere süreci olarak yürütülmesini istediklerini anlattı. “Evlatları dağda olan anaların yüreğindeki kaygıya saygı duyacak hem gerilla hem asker ölmesin diyecek cesur bir muhatap arıyoruz” diyen Kışanak, herkesin kendi kimliğiyle yaşayabildiği demokratik bir cumhuriyet beklentisi içinde olduklarını ifade etti.
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da BDP Ağrı Kongresi’nde yaptığı konuşmada, İmralı’daki görüşmelere ilişkin, “Geç kalınmış olsa da biz bu süreci kalıcı bir barışa hep birlikte götürmek zorundayız” dedi.
BDP Osmaniye İl Kongresi’nde konuşan Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ise “Eğer Türkiye Kürt sorununu çözerse inanıyorum ki Ortadoğu ’da çok güçlü, çok saygın bir devlet olur. Ortadoğu için çok önemli bir model olur” dedi.

‘Karayılan da Türkiye’de siyaset yapabilsin’ Şırnak BDP İl Kongresi’nde konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise PKK yöneticileri Murat Karayılan ve Mustafa Karasu dahil dağdakilerin ovaya gelerek siyaset yapmasını istedi. Çözüm sürecinde iki önemli mevzunun olduğunu belirten Tan şunları söyledi: “Dağdakiler gelip ovada siyaset yapabilmeli. Cezaevlerindekiler çıkmalı. 30-40 yıldan bu yana ülke dışında sürgün olan Avrupa’da, Amerika’da bulunan Kendal Nezan’dan Şıvan Perwer’e, Murat Karayılan’dan Mustafa Karasu’ya kadar hepsi memlekete gelebilmeli.” Hasip Kaplan ise toplumun yüzde 90’ının barış istediğini söyledi.