Bayrağını alan yürüyüşe...

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen 'Gençlik Haftası' etkinlikleri kapsamında birçok ilde 'halk yürüyüşü' düzenlendi.

ANKARA/İSTANBUL - 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen 'Gençlik Haftası' etkinlikleri kapsamında birçok ilde 'halk yürüyüşü' düzenlendi.
Ankara'da Vali Yahya Gür'ün yanı sıra sivil toplum kuruluşları temsilcileri, sporcular ve öğrencilerin katıldığı yürüyüş, hipodromdan başladı. Grup, 2,5 kilometrelik mesafeyi 50 dakikada tamamlayarak Anıttepe Yaşam Boyu Koşu Parkuru'na geldi. Vali Gür, "Atatürk, gençlere güveniyor ve seviyordu. Her şeyi gençlere emanet etti. Onlar da bu armağanlara sahip çıkıyor. En güzel görüntü bu" diye konuştu. Ancak Gür, katılımın yeterli olmadığını, katılanların yüzde 90'ını öğrencilerin oluşturduğunu söyledi.
Şişli'den Dolmabahçe'ye kadar 'milli mücadelede ilk adım yürüyüşü' gerçekleştiren yaklaşık bin öğrenci, temsili olarak 'Bandırma Vapuru' ile Atatürk'ü Samsun'a uğurladı.
İzmir'de ise 179 sporcunun katılımyla Lozan Meydanı ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki 3 bin 200 metrelik parkurda koşu yapıldı. Yaklaşık 2 bin kişi de yürüyüş düzenledi.
Samsun'da yaklaşık 600 kişi, sahil yolundan 7 kilometre uzaklıktaki
Bandırma Vapuru'nun bire bir benzerinin olduğu alana kadar yürüdü.
Şanlıurfa, 20 bin kişiyle Gençlik Yürüyüşü'ne katılımın en yüksek olduğu il oldu. Vatandaşlar bayrak ve Atatürk posterlerini Balıklıgöl'den Valiliğe kadar taşıdı. İzmit, Eskişehir ve Uşak'ta da yaklaşık 10'ar bin kişi yürüdü.
(dha, aa)