Bayrak inadına ceza

Kadirli'deki bayrak direklerine izinsiz bayrak çektikleri gerekçesiyle dört MHP'liye 100'er YTL para cezası verildi. Bir partili ise delil yetersizliğinden beraat etti.

OSMANİYE - Kadirli'deki bayrak direklerine izinsiz bayrak çektikleri gerekçesiyle dört MHP'liye 100'er YTL para cezası verildi. Bir partili ise delil yetersizliğinden beraat etti.
28 Mart yerel seçimlerinde göreve gelen Osmaniye Belediye Başkanı AKP'li Mustafa Türkmenoğlu, iddiaya göre MHP'li eski Belediye Başkanı Ahmet Tuncer'in ilçe merkezinin değişik yerlerine yaptırdığı dört direğe çektirdiği bayrakları indirtti. MHP ilçe yöneticileri, bayrakların tekrar asılması için Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı'na başvurdu. Kaymakamlık, bayrağın asılacağı yerler ve zamanları belirleyen Bayrak Kanunu'nu gerekçe göstererek izin vermezken, başkan Türkmenoğlu da 'Bayrağımız yok' diyerek talebi geri çevirdi.
Suçlama: Emre itaatsizlik
MHP yöneticileri ve üyeleri de 18 Aralık 2004'te, ilçedeki dört direğe de bayrak çekti. Şikâyet üzerine MHP İlçe Başkanı Mulla Hünkar Yaprak, Ahmet Tuncer, Kadirli Ülkü Ocakları Başkanı Abdullah Ziyan ile ilçe yöneticileri Mustafa Akdoğan ve Serhat Teksin hakkında, 'iştirak halinde yetkili makamların emrine itaatsizlik' suçlamasıyla dava açıldı.
Kadirli Sulh Ceza Mahkemesi'nde altışar aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan sanıklar, dünkü karar duruşmasında, suç kastıyla hareket etmediklerini söyledi. Mahkeme heyeti, suçu işlediğine dair yeterli delil bulunmayan Serhat Teksin'in beraatına karar verdi. Mahkeme, diğer zanlılar Yaprak, Tuncer, Ziyan ile Akdoğan'ın ise hapis cezası gerektirecek bir suç işlemediği kararına vararak, 100'er YTL idari para cezası verilmesine hükmetti.


    http://www.radikal.com.tr/7485297485290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.