Bayrak zanlıları için hapis istemi

Mersin'de Türk bayrağına hakaret suçlamasıyla başlatılan soruşturma tamamlandı. Mersin Başsavcılığı, tutuklu çocuklardan yaşları 15'ten küçük olan dördü hakkında altı buçuk yıla, yaşları 18'den küçük iki çocuk hakkında sekiz yıl sekiz aya kadar hapis istemiyle dava açtı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Mersin'de Türk bayrağına hakaret suçlamasıyla başlatılan soruşturma tamamlandı. Mersin Başsavcılığı, tutuklu çocuklardan yaşları 15'ten küçük olan dördü hakkında altı buçuk yıla, yaşları 18'den küçük iki çocuk hakkında sekiz yıl sekiz aya kadar hapis istemiyle dava açtı.
Mersin'de 20 Mart'taki Nevruz kutlamasından üç gün sonra, tümü 18 yaşından küçük altı çocuk tutuklanarak hapse konulmuştu. Cumhuriyet savcısı İsmail Kaya, 12 yaşlarındaki C.S. ve M.A., 13 yaşındaki F.B., 14 yaşındaki V.S., 16 yaşındaki S.Ş. ile 17 yaşındaki E.B. adlı çocuklarla ilgili soruşturmasını tamamlayarak Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açtı.
Savcılık, çocuk tutuklulara Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 145/1 fıkrası uyarınca 'Türk bayrağını tahkir ve tezyif', izinsiz yürüyüş ve polise taş attıkları iddiasıyla 2911 sayılı Toplantı-Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ve gösteride PKK lehine sloganlar atılması nedeniyle de TCK 312/1 uyarınca 'suç sayılan fiili övme' olmak üzere üç suçlama yöneltti. Sanıklardan yaşları 12-14 arasında olan dördüne her üç suçlamadan ceza isteyen savcılık, iki çocuk içinse bayrağa hakaret suçunu yöneltmedi. Yaşları 15'ten küçük olanlara ayrı, 18'inden küçük iki çocuğa ise ayrı indirim öngören TCK maddelerinin uygulanması istendi. Buna göre, dört çocuğa altı buçuk yıla, iki çocuğa sekiz yıl sekiz aya kadar hapis cezası talep edilmiş oldu.
'Polise saldırdılar'
İddianamede, sanıkların il merkezindeki mitinginden sonra 50-60 kişilik grup ile birlikte PKK/Kontra-Gel ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıp il merkezinde izinsiz yürüyüşe geçtiği belirtilerek şöyle denildi:
"Güvenlik güçlerinin dağılmaları yönünde ihtarı üzerine sanıklar, gösteriye katılan topluluk ile güvenlik kuvvetlerine taş ve sopalarla saldırıp şiddet kullanarak mukavemette bulundukları, gösterici toplulukla birlikte Beğeni market önüne geldiklerinde ellerine geçirdikleri Türk bayrağını önce yakmaya çalıştıkları, yakamayınca yerlere çarpıp üzerine çıkarak çiğnedikleri, bu suretle müsnet suçları işledikleri anlaşılmıştır. Cezalandırılmalarına karar verilmesine..."
Yanıtsız soru
İddianameden, çocukların bayrağı nereden edindikleri sorusuna ise bir yanıt çıkmadı. Çocukların "Bayrağı bize takım elbilesi birisi verdi" yönünde olduğu öne sürülen ilk ifadelerine de iddianamede yer verilmedi. Böylece, olayın bir provokasyon olabileceğine ilişkin iddialar ortada kaldı. Önceki gün bu iddiayla ilgili bir kişinin suçu kabul etmediği ifadesini alan savcılığın, bu iddiayı ayrıca soruşturduğu belirtildi.
Sanık çocukların yargılaması yasa gereği Çocuk Mahkemesi'nde yapılacak. Mahkeme, yine ilgili yasa uyarınca yargılama sürecinde sanıkların bu suçları ayırt etme yeteneğine sahip olup olmadıklarını belirleyecek. Bu tespit çocuklara ceza verilip verilmeyeceği kararında etkili olacak.


    http://www.radikal.com.tr/7424797424790

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.