'Bayrakçı Ali' serbest bırakıldı

'Bayrakçı Ali' serbest bırakıldı
'Bayrakçı Ali' serbest bırakıldı
Taksim'deki Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan 8 kişi tahliye edildi. Serbest kalanlar arasında bayrak satıcısı da var.

Radikal.com.tr - Taksim’deki Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan 8 kişi tahliye edildi. Serbest kalanlar arasında bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek de yer alıyor. İstanbul 'daki Gezi Parkı protestoları kapsamında gözaltına alınarak tutuklanan 8 kişi mahkemenin ara kararıyla tahliye edildi. Yargılanmaları tutuksuz olarak devam edecek sanıklar hakkında adli kontrol kararı verildi. 

Mahkemede Ali Sarıçiçek’in avukatı Tülay Odabaş ise müvekkilini savcılığın, 2911 sayılı yasaya muhalefet ve polise mukavemetten tutuklama istemiyle sorgu hakimliğine sevk ettiğini belirtti. Odabaş, “Sorgu hakimliği ise polise mukavemet, 2911 kanuna muhalefet artı halkı isyana teşvik maddesiyle tutukluyor. Ancak savcılık sevk maddesinde halkı isyana teşvik yok. Dolayısıyla sorgu hakimliği savcılığın sevk maddesine bağlı kalmak zorunda. Yani sevk maddesinde yazılı olan 2911 yasanın, polise mukavemet var mı yok mu bu hususta sorgu hakimliği değerlendirme yapması gerekiyor. Ve Halkı isyana teşvik gerekçesiyle ile ilgili müvekkilime sorulmuş herhangi bir soru yok, herhangi bir delil mevcut değil" dedi. Mahkeme de Sarıçiçek'in tahliyesine karar verdi.

Suçu bayrak satmak değil, direnmekmiş!

EŞİ: ADALET YERİNİ BULDU
Adliye önünde bekleyen Ali Sarıçiçek'in eşi Merhamet Sarıçiçek de tahliye kararına sevindiğini belirtti. Merhamet Sarıçiçek, "Tahliye kararına çok sevindik. Çünkü haksız yere hiç kimsenin özgürlüğü elinden alınamaz ki. Haksız yere yatmalarının hiçbir anlamı yoktu. Adalet yerini buldu" dedi.

Tutuklu bayrak satıcısının eşi: Kazlıçeşme'deyken örgüt değildi


"EŞİMİN TAHLİYE EDİLDİĞİNİ TELEVİZYONDAN ÖĞRENDİM"
Eşi Ali Sarıçiçek'in ekmeğini kazanmak için çalıştığını söyleyen Merhamet Sarıçiçek, "11 günden beri ne çektiğimizi bir Allah, bir biz biliyoruz. Bizim suçumuz yoktu. Biz her tarafta bayrak satan insanlarız. Biz Kazlıçeşme’de de bayrak sattık, onun parasını yedik. Biz burada da satarız" diye konuştu. Eşi Ali Sarıçiçek'in tahliye edildiğini televizyondan öğrendiğini söyleyen Merhamet Sarıçiçek, "8 kişinin serbest bırakıldığını öğrenince hemen adliyeye koştum. Çocuklarımda babalarının tahliye olmasına sevindi" ifadelerine konuştu.

Palalı Sabri kaçmaz, bayrakçı Ali kaçar...

TEK ODALI EVDE YAŞIYOR
36 yaşındaki Merhamet Sarıçiçek çocukları Selami (17), İnanç (13), Merdan (6) ve 6 aylık olan ikizler Hasan ve Hüseyin ile birlikte Şişli Kuştepe'de bodrum katta bulunan tek odalı evde yaşıyor. Merhamet Sarıçiçek, bir yıldır 300 lira kira ödeyerek oturdukları tek odalı evde 5 çocuğuyla geçim mücadelesi veriyor. Evde Türk bayrağı, Fenerbahçe ve Galatasaray bayrakları ve bir de Ali Sarıçiek'in çok sevdiği keklikleri dikkat çekiyor.

ERZAK YARDIMI

Beş çocukla evin içinde kaldım" diyen Merhamet Sarıçiçek, "6 aylık ikizlerimden Hasan’ın gözleri enfeksiyon kaptı. Hastaneye götürdüm. Çocuğu içeri alalım, dediler. Diğer çocuklarımın başında kimse olmadığı için yatıramadım. Kağıda imza atarak kendi isteğimle alarak evime geldim" diye konuştu. "30-35 bayrağım Vatan Caddesi'ndeki emniyette kaldı" diyen Merhamet Sarıçiçek, "Babasıyla bayrak satan çocuğum bu telaştan korkutan bayrağa çıkamıyor" diyor.

Bu arada Ali Sarıçiçek’in tutuklanmasının ardından maddi açıdan zor duruma düşen aileye, Şişli Belediyesi ve bazı komşuları tarafından erzak yardımında bulunuldu.

8 Gezi Parkı eylemcisine tutuklama