Bayraklar göklerde


19 Mayıs coşkusu bu yıl İstanbul Boğazı'na da taştı...

Ankara'daki törenlerde Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ndeki "İktidarda olanlar gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde olabilirler" mısraları okunurken askerler alkış tuttu. Tören sırasında en büyük alkışı Cumhurbaşkanı Sezer aldı.
İstanbul'daki kutlamaların yıldızı ise Kuleli Askeri Lisesi'ydi.

ANKARA/SAMSUN/ERZURUM/İSTANBUL/ İZMİR - 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, tüm yurtta, KKTC'de ve yurdışındaki temsilciliklerde dün törenlerle kutlandı.
SEZER'E ALKIŞLAR: Ankara'daki ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığındaki devlet erkânı Atatürk'ün mozolesi önünde saygı duruşunda bulundu. Anıtkabir'den ayrılırken vatandaşlar tarafından coşkuyla alkışlanan Sezer, Anıtkabir Özel Defteri'ne, "Türk ulusunun her yaştan ferdiyle ortaya koyduğu kararlılığın önünde hiçbir güç duramayacak, kimse Türkiye'yi çağdaşlaşma yolundan döndüremeyecektir" yazdı.
MOZOLEYE ÖPÜCÜK: Dün Anıtkabir'i ziyaret eden çok sayıda vatandaş da mozoleye çiçek bıraktı. Ellerinde bayraklarla salonu dolduranlar arasında mozoleyi öpenler de oldu.
BAŞI AÇIK HALK OYUNU: Ankara'da ikinci tören 19 Mayıs Stadyumu'nda yapıldı. Tören kıyafetleri, e-muhtıra sonrası Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'la baş başa görüşen Milli Eğitim Bakanı Çelik'in mesajı aldığı yorumlarına yol açtı. Öğrenciler önceki yıllarda tartışma yaratan giysilerin aksine 'modern' görünümlü tek tip kıyafetlerle gösterileri yaptı. Halk oyunları gösterilerinde kızların başları açık, eteklerin diz üstündeydi. Gösterilerde imam-hatipliler de yer aldı.
'İKTİDARIN GAFLETİ'NE ASKERDEN ALKIŞ: Ankara'da CHP de dahil muhalefet partilerinden tek bir temsilcinin bile katılmadığı stadyum töreni sırasında, Sezer halkı selamlarken kartonlarla gösteri yapan gençler hep bir ağızdan 'Ne mutlu Türküm diyene' ve 'Genciz, güçlüyüz Atatürkçüyüz' sloganları atmaya başladı. Bu sloganlar protokol tribünü ve halk tarafından alkışlandı. Atatürk'ün gençliğe hitabından "İktidardakiler gaflet, delalet hatta hıyanet içinde olabilir" cümlesi okunurken trübünlerdeki askerler hep birlikte alkışladı.
İSTANBUL'DA TEKVANDO, İZMİR'DE YAĞMUR: İstanbul'da İnönü Stadı'ndaki kutlamaya Kuleli Askeri Lisesi damgasını vurdu. Kuleli'den 1000 öğrenci tekvandodan tangoya pek çok gösteri yaptı. İzmir'deki törenlerse sağanak nedeniyle Halkapınar Spor Salonu'na alındı.
SAMSUN'DA COŞKU: 19 Mayıs törenlerinin en büyük coşkuyla kutlandığı illerden biri de Samsun oldu. 19 Mayıs 1919'da Atatürk ve 18 silah arkadaşını Samsun'a getiren Bandırma Vapuru'nun bire bir ölçülerdeki kopyasının bulunduğu alanda yapılan törenler Samsun 19 Mayıs Stadı'nda devam etti.
'BAYRAK ASIN' UYARISI: TBMM Genel Sekreterliği'nin kararı üzerine bir görevli Meclis lojmanlarında kapıları tek tek çalarak bayrak asılması talimatı verdi. Uygulamanın bir ilk olduğu belirtildi. Erzurum'daysa 'bayrak gerginliği' yaşandı. Başbakan Erdoğan'ın mitingi sırasında kentin bayraklarla donatıldığını hatırlatan 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek'in ısrarlı uyarısı üzerine, itfaiye caddelere bayrak astı. (Radikal, dha, anka)