Bayraklı kürdan eleştirisi

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türk bayrağının Meclis'teki kullanımı nedeniyle AKP ve CHP'li milletvekillerinin tepkisini aldı. CHP'liler, kesmeşeker ve kürdan kâğıtlarında Türk bayrağı bulunmasını ve...

ANKARA - TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türk bayrağının Meclis'teki kullanımı nedeniyle AKP ve CHP'li milletvekillerinin tepkisini aldı. CHP'liler, kesmeşeker ve kürdan kâğıtlarında Türk bayrağı bulunmasını ve lokantadaki bir resimde Türk bayrağının ters çizilmesini eleştirdi. AKP'li Alaaddin Büyükkaya ise Genel Kurul'daki Türk bayraklarının görünür şekilde asılmasını istedi.
Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün yapılan TBMM Başkanlığı bütçe görüşmelerinde söz alan CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin, üyeler lokantasında asılı bulunan, AKP'li Recep Garip'e ait resimlerden birinin kendisini çok rahatsız ettiğini belirtti. Ergin, "Bu resimde Türk bayrağı ters çizilmiş. Bayraktaki ay yıldız da ters, size bu konu iletildi mi? Dikkatinizi çekmedi mi? Ya bu resmi kaldırın ya da milletvekili düzeltsin" dedi.
Kullanılan kesmeşeker ve kürdanların üzerinde TBMM amblemi ve Türk bayrağı kullanılmasına da tepki gösteren Ergin, "Bunları kullanıp, kül tablasına atıyoruz. Ben bundan rahatsızlık duyuyorum" diye konuştu. Ergin, Arınç'a ramazan ayında Halklaİlişkiler Binası'ndaki lokantanın neden kapatıldığını da sordu.
AKP İstanbul Milletvekili Alaaddin Büyükkaya da, dünyadaki bütün meclislerde ülkelerin bayrakları açık dururken, TBMM Genel Kurulu'nda bayrakların kapalı tutulmasını eleştirdi. Büyükkaya, şöyle konuştu: "Evet, kürsünün arkasında şeref ve namusumuz olan iki bayrak kapalı olarak duruyor. Milletin onur ve şerefini temsil eden bayrakların görünür bir şekilde konulmasını istiyorum. Bu teferruat değil, önemli bir şey."
Kara çarşaf sorusu
CHP Ordu Milletvekili Kasım Türkmen, üyeler lokantasındaki çarşaflı ziyaretçileri gündeme getirerek "Meclis türbanın ötesinde artık çarşaflılarla doldu. Meclis'i korumak hepimizin görevi. Başkan'ın bu konuda talimat vermesi gerekir" diye konuştu.
CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu ise Meclis Başkanı Arınç'ın başlattığı sponsor uygulamasına, "Egemenlik meşalesinin üzerinde şirket isimleri var.
Eğer meşale yapılacaksa yarışma projesi şeklinde yapılmalıydı. TBMM'yi sıradan ve basit projelerle karşı karşıya getirmeyelim" diye tepki gösterdi.


    http://www.radikal.com.tr/7625997625990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.