Bayraklı reklam YSK'ya takıldı

Bayraklı reklam YSK'ya takıldı
Bayraklı reklam YSK'ya takıldı
Haber: DYA ARMUTÇU / Arşivi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti ’nin televizyonlarda yayınlanmaya başlayan Türk bayraklı reklamını durdurdu. YSK kararı gereği artık bu reklam, televizyonda ve internette yayımlanamayacak.
CHP ve MHP , YSK’ya başvurarak, AK Parti’nin televizyonlarda yayınlanmaya başlayan Türk bayraklı reklamının durdurulmasnı istedi. İki parti reklamın seçim yasaklarını ihlal ettiğini savundu. YSK da dün olağanüstü toplanarak bu talebi görüştü. YSK, AK Parti’nin reklamını, seçim propagandasında başta bayrak, dini ve milli değerlerin kullanılamayacağı” gerekçesiyle mevzuata aykırı bularak yasakladı. YSK’nın bu örnek kararı ışığında AK Parti ve diğer partiler milli ve dini sembollari içeren siyasi reklam yapamayacaklar.

RTÜK de devrede
RTÜK’ün MHP kontenjanından seçilen üyesi Esat Çıplak da reklamı Üst Kurul’un gündemine getirdi. Çıplak, RTÜK’e yaptığı başvuruda, “Bir partinin seçim propagandası olarak televizyonlarda dolaşıma sunduğu bu reklam filmi bir suç unsurudur. Bunu biz söylemiyoruz, bunu söyleyen Yüksek Seçim Kurulu’dur. ‘Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerinde Türk Bayrağı ve dini ibareler bulundurulması yasaktır.’ YSK’nın böyle bir kararı bulunmasına rağmen bu siyasi reklam filminDe Türk Bayrağı açıkça kullanılıyor. Reklam filminin gösterildiği kanalların RTÜK mevzuatları çerçevesinde acilen incelenerek raporlaştırılması hususunda gereğini arz ederim” dedi. Üst Kurul, bu konuda rapor hazırladıktan sonra yasaya aykırılık görürse kanallara ceza verilmesi talebiyle konuyu YSK’ya iletebilecek.