Bayraktar: Belki küçük bir otel yapılabilir

Bayraktar: Belki küçük bir otel yapılabilir
Bayraktar: Belki küçük bir otel yapılabilir
Yassıada'ya imarla ilgili tepkiler sürerken Bakan Bayraktar, "Gece kalmak isteyenlere butik otel şeklinde küçük bir şey yapılabilir" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, merhum Başbakan Adnan Menderes ve iki bakan arkadaşının idam kararının alındığı Yassıada’nın yapılaşmaya açılmayacağını söyledi.
Bakan Erdoğan Bayraktar, katıldığı bir televizyon programında, hazırlanan yeni imar planında ‘otel, süit odalar, bungalov, restoran, kafe’ gibi tesisler yer alan Yassıada’nın imara açılmadığını savundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yassıada’nın demokrasi adası olması talebiyle başlatılan projenin, bazı çevrelerce ‘Yassıada turizme açılıyor’ şeklinde yansıtıldığını belirten Bayraktar, “Demokrasiye hançer vurulan Yassıada, müze ve demokrasi adası olacaktır. Adnan Menderes ve arkadaşlarının hatıralarını incitecek yapılaşmaya izin vermeyiz” diye konuştu.
Bayraktar, “Yassıada’da kültür merkezi ve müze yapacağız. Buralara gelen insanlar, bir gece kalmak isterse onlar için de bir barınma yeri, bir butik otel şeklinde küçük bir şey yapılabilir. Ama burada oteller yapılmayacak. İmar planında böyle bir şey yok. Yassıada’da yapılaşma diye bir şey yok” dedi. Bakan Bayraktar, imar yönetmeliğinde, ‘cami’ olarak belirtilen alanların artık ‘ibadethane’ olarak gösterileceğini söyledi. 

Daha çok cemevi

Dünyada hoşgörünün arttığını, dinler arasında yakınlaşma başladığını dile getiren Bakan Bayraktar şöyle devam etti:
“Bizim de dinimizin farklı görüşleri ile bütünleşmemiz lazım. Mesela her Müslüman biraz da Alevidir. Hz. Ali’yi sevmeyen Müslüman yoktur. Cemevleri sayısını da arttırmamız gerekiyorsa, yasal statüye kazandırmamız gerekiyorsa bunun çalışmalarını yapmalıyız. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanımızın, Başbakan Yardımcımızın çalışmaları var. Cami tanımını imar yönetmeliğinde kaldırarak ‘dini tesis’ dedik. Bizim artık birbirimizi ötekileştirmek, ayrıcalık yapmak gibi lüksümüz yok. Birbirimize daha çok sarılmalıyız, farklılıklarımızı zenginlik kabul etmeliyiz. Cemevlerini de bir külliye, kültür merkezi, ibadet yeri, 24 saat açık olan bir toplanma yeri gibi şekillendirmeliyiz. Türkiye ’nin birleşmesi ve bütünleşmesinde bu çok önemlidir.”