Bayram başlamadan kazalar başladı

Bayram başlamadan kazalar başladı
Bayram başlamadan kazalar başladı
Erken başlayan bayram trafiğinin dikkatsiz sürüşle birleşmesi, Türkiye'nin bir çok noktasında acı bilançolar doğurmaya başladı. Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan'ın konuğu olan Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Alper, bu acı bilançoya dair açıklamalarda bulundu.

RADİKAL - Erken başlayan bayram trafiğinin bilançosu ağır. Bolu Dağı’nda iki yolcu otobüsünün çarpışması sonucu 6 kişi hayatını kaybetti; ilk 12 saatte meydana gelen kazalarda ise 65 kişi yaralandı, 16 kişi can verdi. Konuyla ilgili olarak sabah saatlerinde, Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Alper, Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan’ın konuğu oldu. Yayına bağlanan Alper öncelikle hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar dileyerek şunları söyledi;

“Bayram yolculuklarının ilk günündeyiz ama sadece 12 saat içerisinde 65 yaralı, 16 ölü gibi bir tablo var. Kazalara baktığımızda sürücü kusurları 90%’ın üzerinde. Bakın şimdi kaç aile bu bayramı üzüntüyle geçirecek. Bunu anlatmakta zorluk çekiyorum gerçekten. Kabul edilmesi gerek ki ortada çok büyük bir sorun var; eğitim sorunu, bilinçlendirme sorunu. Şu veya bu sebepten; yolda yağış da olsa, kar da olsa, kar ve yağmur sadece bizim ülkemizde yağmıyor, sadece kaza yapan sürücüler için yağmıyor. Bu tip hava koşullarında sürücülerin nasıl araç kullanacaklarını bilmeleri; özellikle büyük araç kullanan, otobüs kullanan sürücülerin daha kalifiye olması gerekiyor.
Bolu’daki ekiplerle birkaç görüşme yaptım. Arkadaki aracın kesinlikle güvenli takip mesafesinde olmadığını söylediler. Eğer yeterli takip mesafesinde olsa; öndeki aracın aniden devrilmesine rağmen güvenli bir biçimde durabilecekti. Keşke bunlardan ders alsak.

POLİSLERE YOLLARI ZİMMETLEDİK


“Çatalca’dan Şekerpınar’a kadar İstanbul’un tüm yollarını 10 km aralıklarla bir memurumuza zimmetledik. 10 km’lik bölgedeki kazadan ve ihlalden o ekip sorumlu olacak. Ayrıca tüm otobüsler otogardan kontrolümüz altında çıkıyor. Normal günlerde 1500-1700 olan otobüs çıkışı 2-3 gündür 2200’ü buldu. Dolayısıyla ek sefer koyan firmalar hiç çalışmamış bir şoförü bile iş başına getirebiliyor.”


Ulusal basın mensuplarına açıklama yapmak üzere sözlerine son veren Alper, vatandaşların bayramını tebrik ederek şunları da ekledi:


“En başta da söyledim, eğitim konusundaki eksikliğimizi artık kabul etmemiz gerek. Ehliyet almak için aranan şartlar çok zayıf. Canımızı emanet ettiğimiz doktorlar en az 6-7 yıl eğitim alıyor; 1 günde yüzlerce can taşıyan bir şoförün aldığı eğitimin şu ankinden çok daha sıkı olması gerektiği gerçeğine kim itiraz edebilir?”

(Kaynak: www.radyotrafik.com)

Hazır mısın Türkiye'm? İşte bayramda yolculuk için alternatif yollar!