Bayram dönüşü yine kuyruklarda geçti

Kısa tatil boyunca, İstanbul ve Ankara dışındaki kazalarda 65 kişi öldü, 220 kişi de yaralandı. Dönüş nedeniyle otoyol gişeleri ve iskelelerde araç kuyrukları oluştu.

BOLU /ÇANAKKALE/YALOVA/ KAYSERİ - Dört günlük bayram tatili sırasında, en az 65 kişi yaşamını yitirdi. 220 kişi de yaralandı. Her bayram olduğu gibi dönüşü son güne bırakan tatilciler, araba vapuru iskelelerinde saatlerce beklemek zorunda kaldı, TEM gişelerinde de uzun kuyruklar oluştu.
Bursa yönünden dönen tatilciler, Yalova'nın Topçular İskelesi'nde uzun süre kuyrukta bekledi. Topçular-Eskihisar hattında çalışan araba vapurlarının sefer sayısı artırılmasına karşın kuyruklar uzayınca, birçok sürücü İzmit Körfezi'ni dolaşmak durumunda kaldı.
Çanakkale'den Eceabat'a geçebilmek için Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne bağlı Şehir Hatları İşletmesi'nin araba vapurlarını tercih edenler, uzun süre boyunca kuyrukta beklemek zorunda kaldı. Araç kuyruğu, iskele önünden Çanakkele kent merkezi içindeki cadde ve sokaklara kadar uzadı.
TIR'lar Lapseki'ye yönlendirildi
Çanakkale Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri, feribot kuyruğuna giren tatilcilerin zor anlar yaşamaması için, TIR'ları Lapseki-Gelibolu hattına yönlendirdi. Özel sektöre ait mini feribot işletmecileri de trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla Çanakkale-Kilitbahir arasındaki hatta sefer sayısını artırdı.
Bolu Dağı'nda sis engeli
D-100 karayolunun Abant Kavşağı Bolu Dağı kesimleriyle E-80 otoyolunun Abant gişelerinde kuyruklar oluştu. Dönüş yolundaki tatilciler, Bolu Dağı Abant Kavşağı ve Abant gişelerinde etkili olan yoğun sis ve yağmur yüzünden zor anlar yaşadı. Görüş mesafesinin 10 metreye kadar düşmesiyle birlikte sürücüler, uzun süre kavşak ve gişelerde bekledi.
En çok kaza 'ikinci gün' oldu
Tüm önlemlere rağmen yollar bu bayram da kana bulandı. İstanbul ve Ankara hariç, 79 ildeki trafikte 65 kişi öldü. 220 kişi de yaralandı. Kazalarda bayramın ikinci günü (pazartesi) artış görüldü. Arife günü (cumartesi) kazalarda 12 kişi hayatını yitirdi, 31 kişi de yaralandı. Bayramın ilk günü 11 kişi yaşamını yitirirken, 86 kişi yaralandı. 26 kişinin öldüğü ikinci gün yaralı sayısı 77. Tatilin son günü olan dün ilk kaza haberi Kayseri'den geldi. Kırmızı ışık ihlalinden kaynaklanan kazada yedi kişi öldü, beş kişi yaralandı. Karabük'teki kazada dört kişi yaşamını yitirdi.