Bayram kazaları geçen yılı ikiye katladı

Bayram kazaları geçen yılı ikiye katladı
Bayram kazaları geçen yılı ikiye katladı

Bayramın son günü şehirlerarası yollarda şehiriçini andıran yoğunluk vardı.

Bu yılki dört günlük Ramazan Bayramı kazalarında ölü sayısı geçen yılki dört günlük bayram tatilindeki ölümleri katladı. Geçen yıl bayram kazalarında ölü sayısı 49'du, bu yıl 99 oldu
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Arife günüyle birlikte dört güne çıkan Ramazan Bayramı tatilinde trafikte ‘savaş’ yaşandı. Bayram boyunca trafik kazalarında ölü sayısı 99’a, yaralı sayısı 441’e yükseldi. Ölümlerin, geçen yılki dört günlük Ramazan Bayramı’nda yaşanan ölümleri ‘ikiye katlaması’ dikkat çekti.
Geçen yıl 29 Eylül-2 Ekim 2008 arasına denk gelen Ramazan Bayramı tatilinde 49 kişi ölmüş, 332 kişi de yaralanmıştı.
Bu yılki kazalarda ölüm oranı, bayramın son günü olan 22 Eylül Salı günü tavan yaptı: 42 ölü, 184 yaralı. 2000-2009 arasındaki 10 yılda Ramazan Bayramı tatili kazalarında ölenlerin sayısı ise 1040.
Bayram dönüşü trafik yoğunluğu da sıkıntı yarattı. Bayramın son günü öğleden sonradan itibaren yollara hücum etti. DHA’nın haberine göre TEM yolunun İzmit- İstanbul arasında özellikle tünel ve viyadüklerde trafik adım adım ilerledi. Yoğunluk sabaha kadar sürerken ücretsiz geçiş için acele eden sürücüler ve sağanağın etkilisiyle küçük kazalar yaşandı. Bu kazaların yaşandığı noktalarda trafik durdu. TEM yolundaki bu sıkışıklıktan bunalan birçok sürücü de yol kenarlarındaki dinlenme tesislerini tıka basa doldurdu.