Bayram mesajında demokrasi vurgusu

Bayram mesajında demokrasi vurgusu
Bayram mesajında demokrasi vurgusu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, Kurban Bayramı nedeniyle mesaj yayımladılar. Liderler bayram mesajlarında demokrasi vurgusu yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin geleceğe umutla baktığını ve reformların sürmesi gerektiğine dikkat çekerken, Başbakan Erdoğan ise demokratikleşme paketine vurgu yaptı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, bayramın demokrasi ve barışa hizmet etmesini dilerken, BDP Eşbaşkanları ise çözüm temennisinde bulundular.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Kurban Bayramı’nın ülkemiz, halkımız, Türk ve İslam dünyası için hayırlara vesile olmasını, yakın coğrafyamız başta olmak üzere yaşanan acıların sona ermesini, Türkiye’de ve dünyada barış ve esenliğin hâkim olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Bugün Türkiye’nin küresel bir çekim merkezi haline gelmesi, yükselen bir merkez olarak gösterilmesi tesadüfi değildir. Ülkemizin başarıları göz kamaştırıcıdır. Türkiye’ye ‘ayakbağı’ olma mahiyeti taşıyan tüm sorunların üzerine cesaretle gidiliyor. Türkiye, büyük bir özgüvenle, yarınlarına umutla bakıyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Kısa bir zaman önce, milli birlik ve kardeşlik adımlarımızın bir yansıması, bir devamı olarak demokratikleşme paketi adını verdiğimiz bir çalışmayı açıkladık. Bu çalışmayla, bizler, milletimize layık olan birliği, bütünlüğü tekrar sağlamayı, Cumhuriyetimizi çok daha güçlü hale getirmeyi, ileri demokrasiyle taçlandırmayı, bize yaraşan, bize yakışan kucaklaşmayı gerçekleştirmek istiyoruz. Amacımız, milletimizin sinesinde açılan yaraları sarmak, iyileştirmek, tedavi etmektir.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Müslümanın Müslümana kırdırılmadığı, ülkemizde kardeşlerin kucaklaştığı, dünyada, bölgemizde ve ülkemizde barışın, özgürlüğün, hukukun, demokrasinin egemen olduğu bayramlar diliyorum. Ülkemizin ve bölgemizin çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu günümüzde Kurban Bayramı’nı buruk ama geleceğe umutla, güvenle bakarak kutluyoruz. Gelecek bayramlarımızın bayram gibi karşılanması ve kutlanması için attığımız her adımın ve ağzımızdan çıkan her sözün, hem bayram ruhuna uygun olması hem de giderek ağırlaşan sorunların çözümüne katkıda bulunması, kardeşliğe, yardımlaşmaya, dayanışmaya, paylaşmaya, demokrasiye ve barışa hizmet etmesi gerekir.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Bayramların toplumun hayatında, kültüründe, birlik ve beraberliğinde özel ve anlamlı bir yeri var. Bu özel günler sevgi ve saygı bağlarının kuvvetlendirilmesi, kardeşliğin daha da derinleştirilmesi bakımından da fırsattır.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Dilimizin ve kimliğimizin adeta canlı hedef yapıldığı, bölücü ve yıkıcı emellere kurban verildiği şu günlerde, milletçe sahnelenen tüm oyunlara, tüm sinsiliklere ve tüm provokasyonlara azami ölçüde dikkat etmemiz lazımdır.
BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak: Şu an içinden geçmekte olduğumuz nispi barış ortamını kalıcı, adil bir barışa dönüştürebilmek, Kürt sorunu başta olmak üzere Türkiye’nin en temel sorunlarını demokratik yöntemlerle diyalog ve müzakere yoluyla çözüme kavuşturmak ülkemizin en temel ihtiyaçları olarak güncelliğini korumaktadır.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel: Paylaşmanın ve dayanışmanın en güzel örneklerinin sergilenmesine, kırgınlıkların unutulup gönüllerde sevgi, hoşgörü, dostluk ve kardeşlik duygularının kökleşmesine vesile olan bir Kurban Bayramı diliyorum.