Bayram öncesi sis telaşı

Yoğun sis nedeniyle İstanbul'da hava trafiği iki gün felç oldu. Meteoroloji yetkilileri sisin etkisini bu hafta boyunca sürdüreceğini açıklarken, Kurban Bayramı tatili öncesi endişeler arttı

İSTANBUL - Cuma gününden beri İstanbul’da etkili olan yoğun sis, hava ulaşımını kilitledi. İki gündür kentte birçok uçak seferi iptal edildi, çoğu da gecikmeli yapıldı. Bu durum da sis etkisini zaman zaman yitirse bile hava trafiğindeki kilidi çözemedi. Uçaklar havalimanı uygun olmayınca başka bir yere yönlendirildi. Atatürk Havalimanı’nda sonu gelmeyen bir bekleyiş başladı. Bu yüzden sık sık gerilim ve tartışma yaşandı. Meteorolojinin sisli havanın etkisini hafta içindede sürdüreceğinı açıklaması Kurban Bayram tatili öncesinde endişeleri artırdı.
İstanbul’da cuma günü sabah saatlerinden itibaren yoğun bir sis vardı. Kara trafiği ve deniz trafiği olumsuz etkilendi. Trafik sıkıştı, gemi seferleri iptal edildi. Ancak buralardaki sıkışılıklık ve ertelemeler sisin etkisini yitirmesiyle daha lokal düzeyde yaşandı. Asıl sorun ise hava trafiğinde çıktı.
Cumartesi saat 03.00’den itibaren sadece inişlere kapanan Atatürk Havalimanı’nı için uçaklar başka meydanlara gönderildi. Görüş mesafesi 150 - 200 metreye kadar düşmüştü. Bu kadar düşük görüş mesafesi ‘Aletli İniş Sistemi’ yanı kısa adıyla ILS’in kullanımı da engelledi. Çünkü ILS’in ilk kategorisi bile 225 metreden başlıyordu. Dolayısıyla bunun altındaki görüş mesafesinde uçuşlar güvenli değildi. Bu nedenle sefer iptalleri ve gecikmeler başladı. Aksamalar cumartesi gün içindeki seferleri de etkiledi. Önceki gün saat 10.30 da Atatürk Havalimanı’nın hava trafiğine açılmasına rağmen kaos yaşandı. Akşama kadar seferler geciklemi olarak yapıldı. Cumartesi akşam 19.00’dan itibaren, THY’nin tüm iç hat seferleri iptal edildi. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da benzer koşullar olması nedeniyle Atatürk Havalimanı’na iniş yapacak 43 uçak Ankara, Antalya, İzmir, Adana ve Samsun’a yönlendirildi. Havalimanı’na iniş yaptı. 60 uçak kalkış için sıra bekledi.

Yumruklu kavga
Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uçuş takip sisteminin cumartesi gecesi çökmesi nedeniyle yolcular rötar ve iptal bilgilerini alamadıkları için, havalimanında büyük karmaşa yaşadı. Yolcular ve havalimanı yetkilileri arasında yumruklaşmaya dönüşen kavgalar çıktı. İstanbul’da yaşanan sis krizinde yönetim hataları da havayolu şirketlerini zor durumda bıraktı. Park yeri kapasitesi dolan havalimanlarına uçakların yönlendirilmeye devam etmesi nedeniyle, zaman zaman yolcu uçakları havada 1.5 saati aşkın bekledi. Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bekleyen ve seferleri iptal olan yolcular çevrelerdeki otellere yerleştirildi. Sonuçta 72 uçak divert etti (başka meydanlara indi), 125 sefer de iptal oldu.
Cumartesi günü yaşanan bu kaos dün sabah da devam etti. Dün sabah 05.05’te sis etkisini yitirmesine, görüş mesafesinin 2 bin 500 metreye çıkmasına ve Atatürk Havalimanı pistleri uçak iniş ve kalkışlarına uygun hale gelmesine karşın uçuşlar düzelmedi. Uçak ve ekip yetersizliği nedeniyle seferler gecikmeli yapıldı. Bu durum havalimanındaki gerilimi daha artırdı. Saatlerce havalimanında bekleyen yolculardan bazıları darbuka çalarak protesto ederken, bazıları da havayolu şirketi görevlileriyle tartıştı. 50 saate yakın Adıyaman’a gitmek için uçak seferini beklediğini belirten Abdurrahman Kurtuluş, “20 kez biletim iptal edildi. Burada sabahlamak zorunda kaldım. Uçağın ne zaman kalkacağı da belli değil. Bunun sorumluluğunu kim üstelenecek bilmiyorum” derken, 32 saatten beri limanda bekleyen Sertaç Özer ise Türk Hava Yolları yetkililerini suçladı.
Havalimanı yetkilileri, uçak seferlerinin aksamasının özellikle havayolu şirketlerine ek maliyet getireceğini belirtti. Yetkili şu bilgileri verdi: “Yolcular otellere yerleştirildi. Havalimanında bekleyenlere sürekli ikramlarda bulunuldu. Bunlar ek maliyet demek. Ayrıca uçaklar başka havalimanlarına gönderildi ve oradan tekrar buraya geldi. Bu da yakıt masrafını artırdı. Şirketler için zor bir durum. Ancak bir hafta boyunca beklemeler yaşanabilir. Çünkü örneğin, bir uçakta yurtdışına gidecek 150 yolcu varsa, uçak yetersizliği dolayısıyla bu kişileri sadece boş olan yerlere alabiliyorlar. Yabancı firmalar da uçuşlarını erteliyor. Bir süre daha bu durum devam edebilir.”

Sis etkisini sürdürecek
Sis etkisini hafta boyunca iç ve batı bölgelerde sürdürmeye devam edecek. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre bugün yurtta yağış beklenmiyor. Güney Ege, Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgeyelerinde hava açık olurken, diğer bölgelerde sis bekleniyor. Haftanın diğer günlerinde de durumun değişmeyeceği öngörülüyor. Sisin hafta boyunca özellikle batı ve iç kesimlerde etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarında da önemli bir değişiklik yok. (Radikal)