Bayram önü İstanbul Otogarı karıştı

Bayram önü İstanbul Otogarı karıştı
Bayram önü İstanbul Otogarı karıştı
Kurban Bayramı ve okulların açılması yaklaşırken Büyük İstanbul Otogarı'nda otobüs firmaları ile yönetim arasındaki zam kavgası büyüyor. Haftaya 'giriş çıkışı kapatma' eylemi yapılabilir.

RADİKAL - Bayrampaşa’daki Büyük İstanbul Otogarı’nda otobüs firmaları ile yönetim arasındaki zam kavgası artarak devam ediyor. Dün otopark ücretlerine yapılan zammın ardından bazı firmalar otobüslerini otogar dışındaki bağlantı yollarına park etmeye başladı.

Hürriyet gazetesinden Fırat Alkaç'ın haberine göre, otobüs şoförleri ise dertli; “Dışarı park edince polisler ceza kesiyor. Bu nedenle araçtan ayrılamıyoruz. İçeri girince de çok yüksek park ücretleri ödüyoruz. Yönetim ile polislerin arasında kaldık” dedi.

Diğer taraftan İstanbul Otogarı’nda 400’e yakın otobüsçü eyleme de hazırlanıyor. Otogar giriş-çıkışlarında ve bekleme alanlarında alınan ücretlere yapılan zamma tepki gösteren otobüsçüler, haftabaşı otogar giriş ve çıkışlarını trafiğe kapatmayı planlıyor.

Otogar’ı 20 yıla yakın bir süreden beri işleten Metro Holding’e bağlı AVTER, Temmuz ayından itibaren, çıkış yapan her otobüsten aldığı 75 TL’lik ücreti 95 TL’ye çıkardı. Bunun yanında 1 TL olan saat başı park ücreti ise bir süre sonra 3 TL’ye, bir ay kadar önce de 5 TL’ye çıkarıldı. Günde yaklaşık 2 bin otobüsün giriş çıkış yaptığı otogarda yapılan zamların ardından peş peşe iki silahlı saldırı yaşandı. Son olarak otogar yönetiminde bulunan yedi kişi silahlı saldırıda yaralandı.