Bayram Otel'de hasar tespiti yapılmamış

Bayram Otel'de hasar tespiti yapılmamış
Bayram Otel'de hasar tespiti yapılmamış
Van'da 9 Kasım 2011'de meydana gelen ikinci depremde yıkılan ve enkazında DHA muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir'in de aralarında bulunduğu 24 kişinin yaşamını yitirdiği Bayram Otel davasının 32 sayfalık gerekçeli kararı açıklandı.

Otelin sahibi Tevfik Bayram’ın 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldığı davanın gerekçeli kararında otelin, inşaat tekniği ve mevzuatına uygun olarak yapılmadığı, malzeme, donatı bakımından da eksikliği bulunduğu, betonunun basınç dayanımının yetersiz olduğu belirtildi. Kararda şu ifadelere de yer verildi: “23 Ekim 2011 tarihli ilk depremden sonra binada hasar tespiti yapılmadı. Ayrıca ilk depremden sonra otel yetkilileri herhangi bir kuruma hasar tespit için talepte bulunmadı. Hasar tespiti yaptırılmadan müşteri kabulüne devam edilmiştir. Bina mimari projesine göre çatı katı dahil 7 kat, inşaat ruhsatı verilenlere göre ise 6 kattan ibarettir.”
Bayram Oteli’nin meydana gelen ilk deprem ve sonraki artçılarla yıkılmamasının bir şans olduğu belirtilen kararda, “Binanın artçı bir şok ile ya da farklı bir deprem ile çökebileceğinin öngörülmesine rağmen bu riskin göze aldığı vurgulandı. Gerekçeli karar sonrası ölenlerin avukatı Övgü Erdoğan, Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulunacak. { VAN /DHA}


  ETİKETLER:

  Deprem

  ,

  Van

  ,

  Otel

  ,

  İnşaat

  ,

  hapis

  ,

  şans

  ,

  BİNA