Bayram Oteli sahibi tahliyesini istedi

Bayram Oteli sahibi tahliyesini istedi
Bayram Oteli sahibi tahliyesini istedi
Van'da 9 Kasım 2011'de meydana gelen depremde yıkılan ve 24 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Bayram Oteli'nin sahibi Tevfik Bayram, sekizinci kez hakim karşısına çıktı. Duruşma, mahkeme heyetinin kararını açıklaması üzere ileri bir tarihe ertelendi.

Van'da 9 Kasım 2011'de meydana gelen depremde yıkılan ve 24 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan tiği Bayram Oteli'nin sahibi Tevfik Bayram'ın yargılanmasına devam edildi.

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, Bitlis Cezaevinde tutuklu bulunan otel sahibi Bayram'ın yanı sıra binanın enkazında yaşamını yitirenlerin aileleri de hazır bulundu.
Mahkeme heyetinin kararını açıklamasının beklendiği duruşma öncesinde, salonun çevresinde yaşanabilecek gerginliği önlemek için geniş güvenlik önlemi alındı.

Duruşmada ilk sözü alan müşteki ailelerin avukatlarından Murat Kemal Gürbüz, önceki duruşmalarda dile getirdikleri tüm  beyanları tekrar ettiklerini ve savcılık makamının mütalaasına katıldıklarını belirtti.

HASARLI OTELİ AÇIK TUTMAKTAN YARGILANIYOR
Sanığın, binanın yapılma aşamasındaki inşaat ve proje eksikliklerinden değil, birinci depremden sonra hasar tespit çalışmaları yapılmadan oteli açık tutularak insanların ölümüne sebebiyet vermekten yargılandığını anımsatan Gürbüz, bu olayda kamusal kurumların da kusurlu ve sorumlu olduklarını, bu kurumlar hakkında da hukuki mücadelelerinin devam ettiğini söyledi.

Memur yasasındaki yargılama esaslarına ilişkin engellemeleri aşmak için bireysel başvuru haklarını kullanarak Anayasa Mahkemesi'ne müracaat ettiklerini anlatan Gürbüz, olayda Van Valiliği, Erciş Kaymakamlığı ile Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) yetkililerinin kusurlu olduğunu öne sürdü.

Gürbüz, sanık Bayram'ın "bilinçli taksir" halinin kabul edilerek üst limitten cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme Başkanı Serdar Gürler'in söz hakkı verdiği Bayram ise müşteki avukatlarının iddialarına katılmadığına değinerek, şunları kaydetti:

"Ben şu anda ne desem boş. Ben Allah'ın yanından mı geliyorum ki depremi önceden öngörebileyim? Depremden sonra sadece benim otelim değil Van'daki diğer oteller de açıktı. Hiç kimsenin depremi önceden öngörme yeteneği yok. Siz burada 5 dakika sonra deprem olacağını öngörebilir misiniz? Hapiste bulunduğum süre boyunca yeteri kadar mağdur oldum. Sağlık sorunlarımın da dikkate alınarak beraatimi talep ediyorum."

Bayram'ın avukatı Mehmet Denizoğlu da yalnızca sanığın değil bilimadamlarının dahi depremi önceden öngörme yeteneği ve bilgileri olmadığını bildirerek, müvekkilinin adli kontrol şartıyla tahliye edilmesini talep etti. 

Mahkeme heyeti, kararını açıklamak üzere duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.