Bayram sonrası titreten havalar geliyor

Hava sıcaklıkları yarından itibaren iki ile dört derece azalacak. Türkiye'nin büyük bölümü haftayı yağışlı geçirecek. Yağışlar kıyı kesimlerde yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde olacak.

İSTANBUL - Hava sıcaklıkları yarından itibaren iki ile dört derece azalacak. Türkiye'nin büyük bölümü haftayı yağışlı geçirecek. Yağışlar kıyı kesimlerde yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde olacak.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan 'meteorolojik uyarı'ya göre bugün ve yarın Güney ve İç Ege, Akdeniz, Marmara'nın güney ve doğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimleriyle İç Anadolu'nun güney ve batısında etkili lodosla yağış bekleniyor. Lodosun saatte 30-40 kilometre, fırtına anında 60-80 kilometre hızla eseceği tahmin ediliyor.
Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi'nce yayımlanan meteorolojik uyarıda, Akdeniz üzerinden gelen ılık ve yağışlı havanın etkisine girecek bölgede yağışların, özellikle sahil bandında etkili olmasının beklendiği belirtildi. Açıklamada, denizciler ve balıkçılar uyarılarak Bodrum-Fethiye-Anamur arasında fırtına beklendiği belirtildi.
Yarın Ege ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kar yağışı bekleniyor. Cuma günü Karadeniz kıyıları, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da yağmur, Doğu Anadolu, İç Anadolu'nun doğusu, Karadeniz ve Ege'nin iç kesimlerinde kar etkili olacak. Cumartesi günü Karadeniz kıyılarında yağmur ve İç Anadolu'nun doğusu ve Karadeniz Bölgesi'nin iç kesimlerinde kar etkisini sürdürürken, diğer bölgelerde yağış beklenmiyor.
Doğuda kutup soğuğu
Sibirya'dan gelen yüksek basıncın etkisi altındaki Doğu Anadolu'da önceki gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Erzurum ve Ağrı'da 28, Kars'ta 25, Ardahan'da 24 ve Iğdır'da 21 dereceydi.
(Radikal, aa)