Bayram tatili çilesi başladı

Bayram tatili çilesi başladı
Bayram tatili çilesi başladı
Ramazan Bayramı'nın arefe günü olan yarının kamu çalışanları için tatil olmasının ardından İstanbul'dan 'tatil göçü' başladı. TEM Otoyolu İzmit geçişi gece yarısı kilitlendi. Yoğun trafik geç saatlere kadar devam etti.

İstanbul 'da bayram trafik yoğunluğu nedeniyle çileyle başladı. Dün akşam saatlerinde başlayan trafik nedeniyle 33 kilometrelik Bahçeşehir-FSM Köprüsü arasındaki mesafeyi geçiş süresi 3.5 saate çıktı.

İstanbul'da yaşanan trafik yoğunluğunu Murat Kazanasmaz 17:23'te attığı tweetle adeta özetledi. Kazanasmaz "Anadolu yakasına nereden geçerim diye sorulmaz. Çünkü bu saatten sonra karşıya geçilmez. Hatta geçilmemeli" diye yazdı.

Öğleden sonra başlayan ve akşam saatlerinde yoğunlaşan bayram trafiği İstanbul'da yolları felç etti.

Sürücüler, 9 kilometrelik Tekstilkent-Hasdal arasını ise 81 dakikada kat etti. 
Bayram tatili için yola çıkan İstanbullular dün akşamdan itibaren trafiği kilitledi. Yoğunluk bugün de devam etti. Saat 16.00'dan sonra TEM Otoyolu'nun Ankara yönünde trafik durma noktasına geldi. Sürücüler adım adım ilerleyebildi.

BAHÇEŞEHİR FSM KÖPRÜSÜ ARASI 3 SAAT

Trafik ölçüm istasyonlarından derlenen bilgiye göre, saat 18.00 itibariyle, sürücüler 33 kilometrelik Bahçeşehir-FSM Köprüsü arasındaki mesafeyi 3 saatte kat edebildi.  En yoğun bölge ise Tekstilkent-Hasdal arası oldu. Sürücüler 9 kilometrelik bu mesafeyi tam 81 dakikada alabildiler.

FERİBOT İSKELESİNDE BEKLEME SÜRESİ 30 DAKİKA

Her bayram öncesi olduğu gibi bu bayram arefesinde de İstanbul'dan beklenen araç trafiği yoğunluğu nedeniyle bir dizi önlemler alındı. TEM ve D-100 karayolunda bakım onarım çalışmaları durduruldu. Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasında araç taşımacılığı yapan feribot işletmeleri de gemi sayılarını artırdı. İDO bugünden itibaren bu hattaki feribot sayısını 14'den 18'e çıkarırken, en büyük feribotlardan biri olan ve bir seferde 250 otomobil taşıyabilen Balıkesir 10 adlı feribotu da bu hatta kaydırdı. Ancak bu feribotun iki katı birden kullanılmıyor ve şimdilik sadece bir katı kullanılarak 137 araç taşınıyor.

TRAFİK YOĞUNLUĞUNU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

 

SABAH DALGASI

Bayram trafiği ile ilgili ilk yoğunluk bu sabah saat 06.30 sıralarında başladı. İstanbul istikametinden gelen, Yalova ve Bursa yönüne gidecek olan araçlar Gebze Bayramoğlu turnikelerinden çıkış yaparak Eskihisar feribot iskelesine geldi. Feribot iskelesinde yaklaşık 2 saat boyunca yoğunluk yaşandı. Ancak saat 08.30 sıralarında bu yoğunluk normale döndü. Aynı yoğunluk, D-100 karayolu'nun İzmit kent içi geçişinde de görüldü. Buradaki yoğunluk da daha sonra normale döndü.

5 KİLOMETREDE BİR TRAFİK EKİBİ

TEM ve D-100 Karayolu'nda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bugünden itibaren 5 kilometrede bir trafik ekibi bulundurulmaya başlandı. Trafik yetkilileri, TEM Otoyolunda asıl yoğunluğun bugün öğlenden sonra veya akşam saatlerinde beklendiğini belirtirken, sürücülerin trafik kurallarına uymalarını, özellikle TEM otoyolunda emniyet şeridini kapatmamaları gerektiğini hatırlattı.

İzmit'ten transit geçecek sürücülerin kent içine girmemelerini de isteyen trafik yetkilileri, D-100'ün kent içi geçişinde viyadük çalışması nedeniyle yolun daraldığını ve trafiğin alternatif yollara verildiğini de hatırlatarak, zorunlu olmadıkta bu yola girilmemesini istedi. Feribot kuyruğu beklemeyip İzmit körfezi'ni dolaşmayı tercih edecek olan sürücülerin de yine D-100 kent içi geçişini kullanmamaları, TEM'in 'Kandıra turnikeleri' olarak da bilinen Doğu turnikelerinden girip Gölcük-Yalova yoluna geçmeleri istendi.

İSKELELER DOLDU, D-100 KİLİTLENDİ

Saatler ilerledikçe TEM ve D-100 Karayolu'nun Kocaeli geçişinde trafik yoğunluğu iyice artarken, Eskisisar'daki İDO'nun 18 feribot çalıştırdığı iskele meydana saat 17.00'de tamamen doldu. Araç kuyrukları gişelerin dışına taştı.
D-100’ün Dilovası geçişinde trafik adım adım ilerledi. Zaman zaman duran trafikte sürücüler zor anlar yaşadı. 

Bu arada trafik yetkilileri, İzmit’ten transit geçecek olan araç sürücülerinin TEM’i kullanmaları ve İzmit’in içine girmemelerini önerdi. D-100’ün İzmit geçişinde Kandıra Sapağı’nda üstgeçiş inşaatı var. Burada yol daraldığı için trafik alternatif yollara verildi. Yalova istikametine gidecek sürücülerin de yine İzmit’in içine girmemeleri, TEM’in Doğu turnikelerinden çıkış yaparak direk Gölcük yoluna geçmeleri önerildi.

BU SAATTE SONRA KARŞIYA GEÇİLMEZ

İstanbul'da yaşanan trafik yoğunluğunu Murat Kazanasmaz 17:23'te attığı tweetle özetledi. Kazanasmaz "Anadolu yakasına nereden geçerim diye sorulmaz. Çünkü bu saatten sonra karşıya geçilmez. Hatta geçilmemeli. Mahmutbey Ataşehir FSM üzerinden 217 dakika. Havalimanı Çamlıca BK üzerinden 180 dakika.Arabalı vapur kuyruğu çok ve Bomonti tüneli duruyor" diye yazdı.

TEM İZMİT GEÇİŞİNDE TRAFİK ADIM ADIM

Bayram öncesi gün boyu trafik yoğunluğunun yaşandığı TEM Otoyolu'nun İzmit geçişinde gece yarısı tatilcilerin yolculuğu çileye dönüştü. TEM'in İzmit geçişi akşam saatlerine kadar akıcı bir trafik olmasına rağmen gece ilerleyen saatlerde İstanbul istikametinden ardı arkası kesilmeyen araç trafiği nedeniyle gece yarısına doğru durma noktasına geldi. Gebze-İzmit arasında inanılmaz bir yoğunluk görülürken, bazıları arıza, bazıları da küçük maddi hasarlı kazalara karışan araçlar nedeniyle trafik birbirine girdi.

Tüm bu yoğunluğa, TEM'in İzmit'deki viyadük ve tünellerin de bulunduğu Gültepe ve Bekirdere rampasında yolun 3'ten 2 şeride düşmesi de eklenince, trafik sık sık durdu. Yaşanan karmaşaya trafik polisleri müdahalede güçlük çekti. Trafik, bu bölge geçilip Uzunçiftlik mevkiine gelindiğinde ise Sapanca'ya doğru rahatladı.