Bayram tatili her zamanki gibi eve dönüş çilesiyle bitti

Tatilin son günü TEM'de trafik kilitlenirken, feribotlarda yoğun kuyruklar oluştu.

57 kişi kaza kurbanı

Başta İstanbul olmak üzere, bayramı şehir dışında geçirenlerin dönüşü karayollarında sıkıntı yarattı. Yollarda saat 16.00 civarında başlayan hareketlilik, gece yarısına kadar devam etti. Tatil boyunca meydana gelen kazalarda 57 kişi yaşamını yitirdi.

İSTANBUL - Kurban Bayramı tatili nedeniyle yine kan gölüne dönen yollarda, dün de eve dönüş çilesi vardı. Özellikle İstanbul'a gelen yollarda tatilciler saatlerce beklemek zorunda kaldı.
Beş günlük bayram tatilinde, alınan tüm önlemlere ve yapılan uyarılara karşın, trafik kazaları yine can aldı. İstanbul ve Ankara dışındaki 79 ilde dün akşam saatlerine kadar meydana gelen kazalarda, 57 kişi yaşamını yitirdi, 320 kişi de yaralandı.
En çok ölümlü kaza tatilcilerin yola çıktığı arife günü meydana geldi. Çarşamba günkü kazalarda 21 kişi öldü 121 de yaralandı. Perşembe günü altı kişi yollarda can verirken 38 kişi de yaralandı. Cumanın bilançosu ise sekiz ölü, 76 da yararlı oldu. Cumartesi günü 13 kişi öldü 57 kişi yaralandı. Dün akşam saatlerine kadar yollarda ölenlerin sayısı dokuz, yaralananların sayısıyla 28'di.
Feribotlar yetmedi
Kurban Bayramı'nı İstanbul dışında geçirenlerin önceki gün başladığı dönüş yolculuğu da alınan tüm önlemlere rağmen çileye dönüştü. Yalova Topçular'dan Gebze Eskihisar'a sefer yapan feribot iskelelerinde kuyruklar karayoluna taştı. Özellikle saat 15.00'ten itibaren TEM'de İstanbul'a doğru yoğunluk artarken, irili ufaklı kazalar yüzünden, zaman zaman trafik durdu. E-130 Karayolu'nun Yalova-İzmit arası da yoğun trafikten payını aldı.
İstanbul girişlerinde, önceki gün saat 16.00'dan sonra başlayan hareketlilik, saat 22.00'ye kadar sürdü. TEM'in İzmit-Hereke arasında ikisi zincirleme olmak üzere meydana gelen kazalar yüzünden, zaman zaman bu kesimde trafik durdu. Araçlar çekilene kadar hem sürücüler, hem Karayolları ve Bölge Trafik ekipleri sıkıntılı saatler yaşadı.
Dün de durum farklı değildi. Öğlen saatlerinde, 12 feribotun sefer yaptığı Yalova Topçular iskelesindeki araç kuyrukları, saat 15.00'e doğru yola taştı. Sıra beklemek istemeyenler ise İzmit Körfezi'ni karayolundan dolaştı. E-130 Karayolu'nun Yalova-İzmit arasındaki yoğunluk, araçların büyük bir bölümünün İzmit'te D-100'ün kent içi geçişine geçmesiyle trafik sıkışmaya başladı.
Zincirleme kaza felç etti
TEM Karayolu'nun Sapanca geçişinde saat 15.00 sıralarında meydana gelen ve dört aracın karıştığı zincirleme maddi hasarlı kaza nedeniyle burada trafik bir süre durdu. Sapanca'dan Adapazarı'na doğru uzun araç konvoyları oluştu. Bu arada Eskişehir istikametinden E-25 Karayolu üzerinden gelen araçlar Adapazarı turnikelerinde kuyruk oluşturunca, trafik ekipleri burada bazı araçları D-100'e yönlendirmek zorunda kaldı.
Ankara ve İstanbul'dan gelen araçların TEM'de kesişme noktası olan İzmit'teki Kandıra gişelerinin bulunduğu bölgede de büyük yoğunluk oluştu. Burada TEM gişelerine giden yolun dar olması nedeniyle oluşan kuyruklardan kurtulan araç sürücüleri, D-100'ün İzmit kent içi geçişine geçip batı turnikelerinden TEM'e girdi. Yoğunluk, gece geç saatlere kadar sürdü.