Bayram tatilinde 8 günlük acı bilanço: 113 ölü, 624 yaralı

Bayram tatilinde 8 günlük acı bilanço: 113 ölü, 624 yaralı
Bayram tatilinde 8 günlük acı bilanço: 113 ölü, 624 yaralı
Kurban Bayramı'ndaki 9 günlük tatil için milyonlarca kişi yollara düştü ve tüm uyarılara karşın trafik kazalarıyla yollar yine kan gölüne döndü. Tatil henüz bitmeden, 8 günde meydana gelen kazalarda 113 kişi öldü, 624 kişi yaralandı.

İSTANBUL - Kurban Bayramı'nda 9 günlük tatili bulundukları yerlerin dışında geçirmek isteyenler yollara düşerken, yetkililerin tüm uyarılarına ve alınan önlemlere karşın trafik kazalarıyla yollar yine kan gölüne döndü. Uzun bayram tatili henüz bitmeden, 8 günde meydana gelen kazalarda 113 kişi öldü, 624 kişi yaralandı.

Bayramı yakınlarının yanında geçirmek isteyenler 11 Ekim cuma akşamından itibaren başta İstanbul olmak üzere binlerce araçla yollara düştü. Şehirlerarası yollarda yer yer trafiğin kilitlenmesiyle sürücüleri bezdiren çileli yolculuk, dünden itibaren de dönüş yolunda tekrarlandı. Şehirlerarası yollarda polis ve jandarmanın sürücülere yaptığı uyarılara rağmen meydana gelen kazalar, bir çok ailenin bayramını zehir etti. Gidecekleri yere çabuk ulaşmak için aşırı hız yapan, ya da yorgun ve uzun süre araç kullanarak dikkatleri dağılan sürücülerin neden olduğu yurt genelinde kazaların sayısı 200'ü buldu.

Tatilin ilk 8 gününde en fazla ölümlü kazalar, 32 kişinin yaşamını yitirdiği Kurban Bayramı'nın ikinci günü oldu ve bu kazalarda 79 kişi de yaralandı. En az ölümlü kaza ise arife gönü olan 14 Ekim pazartesi günü oldu.

Kurban Bayramı'nda 9 günlük tatil henüz bitmeden, 8 günde meydana gelen kazalarda ölen ve yaralananların sayısı şöyle:

12 Ekim Cumartesi: 10 ölü, 142 yaralı.
13 Ekim Pazar: 23 ölü, 63 yaralı.
14 Ekim Pazartesi: 4 ölü, 29 yaralı
15 Ekim Salı (Bayramın 1. günü): 9 ölü, 47 yaralı.
16 Ekim Çarşamba (Bayramın 2. günü): 32 ölü, 81 yaralı.
17 Ekim Perşembe (Bayramın 3. günü): 18 ölü, 127 yaralı.
18 Ekim Cuma (Bayramın 4. günü): 12 ölü, 101 yaralı.
19 Ekim Cumartesi: 5 ölü, 34 yaralı.


DHA


  http://www.radikal.com.tr/115624911562494

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kazaların sebebi - eliem

  Kazaların sebebi 'Demiryolu bir ülkeye gelirse komünistlik gelir' diyen sayın özal dır.Taş, Kamyon ile Tır ile taşınır mı? Ülkemizde taşınıyor işte.Sebebi?Bilime Sanata değer verme bu millet yüzde yüz yerli malı üretmesin.Üreten Cemal Ağa ya da vur gitsin..Ah o Devrim Arabaları..İngiliz bilim adamı diyor ki 'Türkler Devrim arabasını seri üretime geçirselerdi Ortadoğu'nun tek,Avrupa'nın üçüncü büyük motor üreticisi olacaktı'.Ondan sonra da 'Neden kazalar yüksek? Tatilden dolayı..' Allah bildiği gibi yapsın..

  Kurban Bayrami - Turk

  Kurban veremeden edemiyoruz! Her yil, kac kisiyi bu yollarda kurban verdik? Bilimsel arastirmalar yapip, sonuclarindan cozumler uretemedigimiz surece, kurban vermeye devam edecegiz. Aslina bakarsaniz butun bunlar normal: Bogazin kurban bayraminda kandan kipkirmizi olmus haline bakin, sonra kendi kendinize sorun: "Biz; insanlar icin, insanca cozumlerden yanamiyiz?.."

  kazaların asıl nedeni - bizeke

  Akp iktidara geldiğinde kazaları önlemenin en etkili şekli çift yönlü yol olduğunu söyleyerek bu yolda geniş yatırımlar yaptılar.Ancak ne varki kazaları önlemenin çift yol olmadığını şimdi görüyorlar. Biz neden geri kalmış bir ülkeyiz. Bunun türlü nedenleri var.Ya olaylara yanliş teşhis koyuyoruz.Uzmanlara danışma bilincimiz yok.çok evvel yapmamız icrraatları ve kararları çok sonra veriyoruz.Oda tam değil.Bilimsel verilerden çok eksik olan birikimlerimizle kriz çözmek yoluna gidiyoruz.İşleri bilenlere havale etmiyoruz.Daha bir çok etmen sayabilirim. Ancak bu vesile ile belki bu yazıyı Başta Ulaştırma Bakanımız olmak üzere tüm ilgililer okur da kazaları azaltma yoluna giderler. Kazaların çok büyük çoğunluğu uykusuz araba kullanalarca işleniyor.Zia biraz dikkat edilirse çok vahim kazaların geçe gerçekleştiğini göreceklerdir.Siz istediğinzi kadar yol yapın eğer vasıtayı kullanan kişi uykulu ise veya kendisinin dahi bilemediği uyku apnesi veya uyku hastalığı varsa bu şoförün kaza yapması kadar doğal bir olay olamaz.UYku apnesi ile narkolepsi hastalığının ne olduğunu bilmeyenler internette biraz araştırsınlar kazaların çoğunun bunlar olduğunu anlayacaklardır.Başta Sayın Ulaştırma Bakanımıza duyurulur. Not: Bu yazıyı bir tarafa yazın 10 seneye varmaz ehliyet almak için uyku testi mecburi olacaktır.''Bunu neden hemen uygulamıyoruz'' diye soranlar olursa yukarıdaki yazıyı düşünsünler.

  Anlamiyorum - aliselvi

  Inanin hic bir anlam veremiyorum, neden bizim insanlar emniyet kemeri takmamak icin bu kadar direniyorlar. Halbüki kendi canlari, cocuklarin canlarini bir nebzede olsa koruyabilirler.