Bayram tatilinde 89 can kaybı

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı verilerine göre, dört günlük Ramazan Bayramı tatilini kapsayan 13-16 Kasım günlerinde, 68 ölümlü trafik kazasında 89 kişi öldü, 136 kişi de yaralandı.

İSTANBUL / ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı verilerine göre, dört günlük Ramazan Bayramı tatilini kapsayan 13-16 Kasım günlerinde, 68 ölümlü trafik kazasında 89 kişi öldü, 136 kişi de yaralandı. Bu rakamlar sadece polis bölgelerini kapsıyor. Jandarma bölgelerindeki kazalara ilişkin veriler ise henüz bilinmiyor.
Toyotasa, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı işbirliğiyle 2004 Trafik Yılı çerçevesinde, 'Kendini Frenle' kampanyası başlattı. Kampanya tanıtımınıda konuşan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanı Abdullah Bolcu, geçmiş yıllarla kıyaslanırsa toplu halde ölümlü kazaların bu bayramda az olduğuna dikkati çekerek kazaları şöyle analiz etti: "Yerleşim yerindeki 25 kazada 32 kişi öldü. Kazalara en çok 26-35 yaş grubunda ve B sınıfı sürücü belgeliler karıştı. Genellikle yoldan çıkma ve savrulma gibi tek taraflı olan kazalar çoğunlukla 18.00-20.00 saatleri arasında oldu. Yüzde 56'sı açık havada, yüzde 54'ü ise yağışlı ve ıslak zeminde meydana geldi. Araçların hızını, yol ve hava şartlarına uydurmama kazaların en büyük nedeni olarak görülüyor."
Bu Ramazan Bayramı'nda ölenlerle birlikte, son altı Ramazan Bayramı'nda trafiğe verilen kurban sayısı 685'e yükselmiş oldu. (Radikal, aa)