Bayram ziyareti hâlâ tahtını koruyor

Türkiye'de tam tersi bir kanı oluşmuş olsa da, araştırma insanların yakınlarını en çok bayramlarda arayıp sorduğunu gösterdi.

ANKARA - Türkiye'de tam tersi bir kanı oluşmuş olsa da, araştırma insanların yakınlarını en çok bayramlarda arayıp sorduğunu gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Aile Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün ortak hazırladığı 'Aile Yapısı Araştırması'na göre, aileler ve yakınlar birbirlerini en çok bayramda ziyaret ediyor.
Araştırmaya göre hasta ziyareti, asker uğurlama, başsağlığı, bebek görme, ev görme gibi ziyaret nedenleri arasında en büyük oran, yüzde 98'le bayramlara ait.
Kentlerde yaşayan 18 yaş ve üzeri yaştaki bireylerin yüzde 98.3'ü, kırsal da yaşayanların da yüzde 98'i bayramlarda anne-baba, akraba ve komşu ziyaretine gidiyor.
Araştırmaya katılanların yüzde 96.9'u başsağlığı, yüzde 97.7'si hasta ziyareti, yüzde 97'si düğün ve nikâh töreni, yüzde 92.8'i mezarlık ziyareti, yüzde 90.9'u asker uğurlama veya karşılama, yüzde 90.2'si bebek görmek, yüzde 90.1'i ev görmek ve yüzde 85.8'iyse cenaze töreni nedeniyle yakınlarını ziyaret ediyor. Bayramlarda Türkiye'de 18-25 yaş grubunun yüzde 64.9'u, 26-59 yaştakilerin yüzde 73.3'ü ve 60 ve daha yukarı yaş grubunun yüzde 73.5'i yakınlarına hediye ya da harçlık veriyor.
Yüzde 55.3 'aile' için karamsar
Çocuklarıyla aynı şehirde yaşayan 60 yaş ve üzeri nüfus içinde kızlarıyla haftada bir ya da daha sık görüşenlerin oranı yüzde 55.3. Bu oran, oğullarıyla görüşenlerde yüzde 52.3. '18 ve üzeri' yaştaki bireylerin yüzde 55.5'i toplumda aile ilişkilerinin kötüye gittiğini düşünüyor; ilişkilerin değişmediğini düşünenlerin oranı yüzde 12.2. İyiye gittiğini düşünenlerse yüzde 22.9.

Soğuk ve yağışlı tatil
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Marmara'nın batısı ve Kuzey Ege kıyılarında yağış uyarısı yaptı. Bugün Marmara 'nın güney ve doğusu, Kuzey Ege'yle Batı Karadeniz'de gökgürültülü sağanak, yarın Marmara'nın doğusu, Güney ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu 'nun batısında yağış görülecek. Hava sıcaklıkları bugün ve yarın bütün yurtta 8-10 derece azalacak.
Erken tatil
Endonezya'da milyonlarca müslüman, bayramı dün, hükümetin ilan ettiğinden bir gün önce başlattı. Jakarta sokakları erken tatille boşaldı. Oysa hükümet astronomik ölçüm sonucu bayramı bugün başlatmaya karar vermişti. (ap)Toplu taşıma
Eşini ve çocuğunu akülü aracına alan engelli vatandaş, Sivas sokaklarında bayram gezmesine çıktı. (dha)
FOTOĞRAF: GÖKHAN CEYLAN / DHABodrum sıcak!
MUĞLA - Hava sıcaklığının 37, deniz suyu sıcaklığının 24 dereceyi bulduğu Bodrum, bayramın ilk günü cıvıl cıvıldı. Turistik tesisler yüzde 80 doldu. Tatilcilerin kimi yüzüp güneşlendi, kimi deve turuna çıktı. (dha)
FOTOĞRAF: YAŞAR ANTER / DHABaşkentte bayram sabahı
Başkentte çok sayıda kişi bayram namazını Kocatepe Camii'nde kıldı. Cezaevlerinde ramazan ve cumhuriyet bayramları nedeniyle başlatılan açık görüş de bugün başlıyor. Yedi günlük açık görüşten, belgelemek suretiyle torun, dede, nine ve kardeşler de yararlanabilecek. (aa)
FOTOĞRAF: CEM ÖKSÜZ / AAEve dönüş
Bayramı evde geçirmek isteyen Bangladeşliler her yıl olduğu gibi trenlerin hem içini hem üstünü doldurdu. (afp)
FOTOĞRAF: AFP