Bayrama 'güçlü' kutlama

Bayrama 'güçlü' kutlama
Bayrama 'güçlü' kutlama
Genelkurmay Başkanlığı, bu yıldan itibaren 30 Ağustos Zafer Haftası'nın ve Bayramı'nın daha görkemli kutlanması için bir dizi yeniliğe imza attı.Kutlamalara ilişkin bilgiyi dün, Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler verdi. Güler Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Samsun ve Erzurum’da alışveriş merkezlerinde TSK’yı tanıtıcı stantlar açıldığını, afiş, pano, CD ve broşürler hazırlandığını söylerken bu yılki birçok ilki de şöyle anlattı:
* Ankara’daki geçit törenine, TSK’nın sahip olduğu 60 Tugay ve Alayın sancağnın tümü katılacak.
* 660 asker dev Türk bayrağı taşıyacak.
* Geçit törenine Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’nden bir piyade taburu, İç Güvenlik Harekât Bölgesinde görev yapan 2. Ordu Komutanlığı’ndan bir komando taburu, 1. Komando Tugayı’ndan bir hava indirme taburu da katılacak. Uzman Jandarma Adayı Taburu ile Asteğmen Adayı Taburu da bu yılki törenlerde yer alacak.
* Bu yıl geçit törenine1. Ordu Komutanlığı’ndan getirilen Leopard 2A-4 tanklarından oluşan tank taburu katılacak. Kara Harp Okulu daha önce tabur seviyesinde katılırken bu yıl alay seviyesinde, Astsubay Meslek Yüksekokulları da daha önce bölük seviyesinde katılırken bu yıl tabur seviyesinde törene katılacak.
* Bu yıl ilk kez bir tanker uçağı, üç F-16 savaş uçağı refakatinde geçiş yapacak.
* Törende yürüyen personel sayısı 4 bin 512’den 8 bin 881’e, zırhlı ve mekanize araç sayısı da 42’den 94’e çıkartılacak. Topçu ve diğer unsurlara ait araç sayısı 50’den 80’e, uçak sayısı 37’den 56’ya, helikopter sayısı da 20’den 25’e yükseldi. (Radikal)