Bayram'a itiraz yolda

Oğlunu polisten kaçırdığı iddiasıyla tutuklanan Mustafa Bayram'ın tahliyesi
tartışma yarattı. Bayram'ın avukatı, "Savcılık itiraz edecekmiş" dedi.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Uyuşturucu ticareti yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan oğlunun silahlı adamlarınca emniyetten kaçırılmasını azmettirdiği iddiasıyla tutuklanan eski milletvekili Mustafa Bayram, 30 milyar kefaletle önceki gün serbest kaldı. Van Cumhuriyet Savcılığı'nın bu karara itiraz edeceği öğrenildi. Hakkında iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası istenen Bayram'a biçilen kefalet, kamuoyunun yakından takip ettiği bazı davalardakilere kıyasla adeta devede kulak kaldı.
Yasal olarak kefaletle tahliye, yürütülen soruşturmayla ilgili zanlı ya da sanığın 'delilleri karatma veya delil toplamayı engelleme' ve 'kaçma' ihtimali olmadığı durumlarda uygulanıyor. Ancak örneklere bakıldığında birçok sanığın bu hakkı yargılamadan sonra kullanabildiği görülüyor. Bu davalar, suçlamalar ve kefalet bedelleri şöyle:

 • Fadıl Akgündüz: Yüksek kâr vaadiyle para toplayarak dolandırıcılık yapmak, 2 yıl, 150 milyar.
 • Bufalo Operasyonu sanığı İsak Romano; Çete kurmak ve kaçakçılık, 4 ay, 100 milyar.
 • Örümcekağı Operasyonu sanığı Erol Maks Kohen: Çete kurmak, evrakta sahtecilik, kamu kurumunu dolandırmak, 2 yıl, 150 milyar.
 • Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ertekin: Çete kurmak, 8 ay, 20 milyar.
 • Paraşüt Operasyonu sanığı Yasin Altınbaş: Hayali ihracat yapmak, 1 yıl, 50 milyar.
 • Neşter Operasyonu sanıkları: SSK'da ilaç alımında yolsuzluk yapmak, 2 ay, 100 bin dolar.
 • Eski Sümerbank Genel Müdürü Cengiz Biçer: Bankadan kullandırılan usulsüz krediler, 50 milyar.
 • Baran Balcıoğlu: Bağdat Caddesi'nde yaptığı trafik kazasıyla iki kişinin ölümüne neden olmak suçlamasından, 7 ay, 10 milyar.
  'Gerçekçi karar değil'
  Avukat Ergin Cinmen, söz konusu olayda hâkimin 30 milyar kefaletle
  'Bayram'ın kaçmayacağını, delilleri karartamayacağını düşündüğünü belirterek şöyle konuştu:
  "Kefalet hâkimin takdirinde olup bir sınırı yoktur. Ama söylediğimiz takdiri hal, olayın oluş şekline göre değerlendirilir. Nedir olay? Emniyet binasına silahlı adamlarla baskın düzenleyip, polisleri darp edip bir zanlıyı kaçırmak. Peki 30 milyarlık kefalet adamın kaçmasına engel olabilecek bir miktar mıdır. Bu parayı ödedi diye Mustafa Bayram, mahkeme çağırdığı zaman mutlaka gelecek midir, kaçmayacak mıdır? hâkim karar verirken bunların karşılığını düşünmesi gerekir. Ama bu olayda düşünürsek karar gerçekçi gelmiyor. 30 milyar kefalet ücreti Bayram'ı tutuklayan savcının kafasındaki suçlulukta kuvvetli belirtiyi ortadan kaldıramaz. Yani '30 milyara kaçmaz ve kanıtları karartmaz' denmiş. Bu karar akla ve mantığa bu kadar yakın işte. Hâkim takdir yetkisini hukuk ve mantığın çerçevesinde kullanmak zorunda. Bu olayda vahim bir suç iddiası vardır ve iddialara baktığımızda kanıtların karartılma ihtimali vardır."
  Bayram'ın avukatı Hüsnü Ayhan, savcının tahliye kararına itiraz edeceğini duyduğunu belirterek, "Halbuki müvekkilim bu olayda suçsuzdur. Sanıkların diğerleri de Bayram'ın arbede sırasında olay yerinde olmadığını, daha sonra gelip kendilerine kızdığını söylüyor.
  Ama savcı bunu azmettirmek diye değerlendirdi. Olayla ilgili basındaki haberlerin yarattığı olumsuz tepki ve toplumsal infial uyandığı için müvekkilim tutuklandı" dedi.